Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Arnavut Ciğeri

Arnavut Ciğeri

Malzemeler :

1 adet koyun karaciğeri
80 gram un (1/2 bardak)
1 çorba kaşığı kırmızı biber
200 gram çiçek yağı (1 bardak)
500 gram soğan (4 büyük)
1/2 demet maydanoz
Tuz

Yapılışı :

Üstünün ince zarları özenle soyulmuş, sinirli yerleri çıkarılmış 1 adet koyun ciğeri ceviz büyüklüğünde küçük parçalara kesildikten sonra, bol suda bir kez yıkanır ve kalın delikli bir süzgece konarak, sularının iyice süzülmesi sağlanır.
Sonra, küçük kesilmiş ve yıkanmış ciğerlere; bir çorba kaşığı da kırmızı biber ilave edilerek, hepsi iyice karıştırılır. Sonra da ciğerlerden, ancak bir avuç kadar alınarak, batırmak suretiyle una bulanır (unladıktan sonra ciğerleri elin içerisinde iyice sıkmak suretiyle ciğerlere fazla yapışmış unların sökülmeleri sağlanır), daha sonra kızdırılmış 1 bardak rafine çiçek yağı olan kuşaneye atılıp şöyle bir karıştırıldıktan sonra, ancak birer dakika içinde çıkarılarak bir tabağa alınır. (Kuşaneye her ciğer atışta, içindeki yağın dumanı tütercesine kızdırılmış olması gerekir.)
Ciğerlerin pişip de tabağa alınmaları sona erince; kuşanedeki yağ tekrar dumanı tütercesine kızdırıldıktan sonra buna; tabağa almış olduğumuz pişmiş ciğerler tekrar atılır ve ciğerler yağ içinde bir taşım kaynatıldıktan sonra kuşane ateşten alınır. Tuzladıktan sonra üstüne bir kapak kapatılarak iyice soğumaya bırakılır. Sonra tabağa alınarak, üstlerine bir miktar yağından gezdirilir ve yanında piyazlık soğan ile birlikte servis yapılır.

PİYAZLIK SOĞANIN HAZIRLANMASI

Kabukları soyulmuş soğanlar, piyazlık denilen şekilde, yani yarım ay biçiminde ince doğrandıktan sonra 5 dakika bir tarafa bırakılır.
Sonra bunlar, avuçla iyice ovalanarak suları çıkarıldıktan sonra bol suda yıkanır, kıyılmış yarım demet de maydanoz katmalı ve tekrar harmanlandıktan sonra yemeklerin yanında kullanılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön