Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Arpacık Soğanlı Kuskus Pilavı

Arpacık Soğanlı Kuskus Pilavı

Malzemeler :

500 gram kuskus
250 gram arpacık soğanı (25 adet)
110 gram sadeyağı ya da margarin (5,5 çorba kaşığı)
250 gram domates (2 orta) ya da
1/2 kahve fincanı domates salçası
2 ya da 3 bardak et suyu
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Bir tencereye; beş buçuk silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin konarak, yağ yakmadan kızdırılır ve bu yağa; kabukları soyulmuş 250 gram küçük arpacık soğanı konarak, fazla kızartmadan beş dakika kadar öldürülür ve soğanlar delikli bir kepçe ile yağdan tabağa alınarak, sonradan kullanılmak üzere bir tarafta beklemeye bırakılır.
Sonra, tenceredeki soğanları öldürmüş olduğumuz kızgın yağa; 500 gram kuskus konarak, karıştırılmak suretiyle 3 – 4 dakika kadar kavrulur. Kavrulmuş kuskuslara, kaynar bir halde 3 bardak et suyu, soyulmuş ve küçük doğranmış 2 orta domates ya da yarım kahve fincanı tuzsuz domates salçası, yarım çorba kaşığı tuz, 1 kahve kaşığı karabiber ile, bir tarafa ayırmış olduğumuz arpacık soğanları da konup, bir taşım kaynattıktan sonra, kuskuslar iyice suyunu çekmiş bir hal alıncaya kadar, ortadan daha az kuvvetteki ateşte pişirilir.
Kuskuslar suyunu çekince, bunlar iyice karıştırılır. Ardından 15 dakika daha, çok kısık ateşte demlendirilir ve tabağa alınarak servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön