Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Balık – Muselin Salçalı

Balık – Muselin Salçalı

Malzemeler :

800 gram balık filetosu
5 bardak su
1 küçükçe havuç ve soğan
Tuz

SALÇASI
2 adet yumurta sarısı
1/2 kahve fincanı su
150 gram tereyağı ya da margarin
75 gram çiğ krema (1 kahve fincanı)
1/2 limon suyu
Tuz

Yapılışı :

Baş ve kuyruğu çıkarılmış olarak tartılmış 800 gram balığı keserek ya da balıkçıya kestirerek her biri aşağı yukarı yüzer gramdan el büyüklüğünde 6 fileto çıkarılır (Şekil: 13 A, B). Bunlar bir tepsiye yerleştirildikten sonra, üstlerine 5 bardak su, biber, küçük havuç, soğan ile yarım çorba kaşığı da tuz ilave edilir ve üstlerine bir kapak kapatılır. Balıklar orta ısıdaki ateşte 20 dakika haşlanır. (Aşağı yukarı kiloluk bir balık ya da büyük balıkları, yuvarlak kesmek suretiyle haşlamak da mümkündür. Ancak o takdirde balık piştikten sonra üstünün derisini temizlemek gerekir. Küçük balıklar kesilmeden pişirilir.)
Balıklar haşlanınca; parçalanmadan delikli kepçe ile tabağa alınır, yanında haşlanmış patates ve salçalık içinde de Muselin Salçası ile birlikte sıcak olarak servis yapılır.

NOT: Kalkan kullanıldığında; balığın en aşağı 1200 gram olması ve 3-4 cm eninde, 8-10 cm de boyunda parçalara kesilmiş olarak pişirilmesi gerekir.

MÜSELİN SALÇASININ HAZIRLANMASI

Küçük bir kuşaneye; 2 adet yumurta sarısı, yarım kahve fincanı soğuk su ile 2 kahve kaşığı da tuz koyarak telle çalkalamak suretiyle bunlar birbirine karıştırılır.
Sonra kuşane, ateş üstünde ve içinde kaynar bir halde su bulunan diğer kabın içine oturtulur (Şekil: 4). Ortadan daha az ısıdaki ateşte, telle hızlıca çırpmak suretiyle yumurtanın hafifçe ısınması sağlanır. Sonra da buna fındık büyüklüğünde parçalara bölünmüş 100-150 gram tereyağı ya da margarin, biri eridikten sonra diğeri katılmak ve bir yandan da durmadan hızlıca karıştırmak suretiyle yumurtalara yedirilir, karışım mayonez haline getirilir.
Sonra salça ateşten alınarak önceden tel ile çırpılarak mayonez kıvamına getirilmiş 75 gram (1 kahve fincanı) çiğ krema ilave edilmek suretiyle bu salça hazırlanır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön