Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Balık Pilakisi

Balık Pilakisi

Malzemeler :

1000 gram balık
130 gram zeytinyağı (2 kahve fincanı)
150 gram soğan (2 orta)
150 gram sarı patates (3 küçük)
125 gram kereviz kökü (2 küçük)
125 gram havuç (2 orta)
5 diş sarımsak
1 limon
1 demet maydanoz
3 bardak su
250 gram domates (2 orta)
50 gram domates salçası
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye; soyulmuş ve yarım ay şeklinde ince kesilmiş 2 orta baş soğan ile, 2 kahve fincanı zeytinyağından yalnız 1 kahve fincanı konarak, soğanlar hafif pembe bir renk alıncaya kadar, 5 dakika kadar kavrulur. Sonra bunlara 3 bardak su ilave edilerek 20 dakika pişirilir. Soğanlar suyu ile birlikte bir süzgeçten bastıra bastıra geçirilerek (Şekil: 3) püre haline gelmeleri sağlanır ve bir tarafa bırakılır.
Sonra yayvanca bir tepsi ya da tencereye; kabukları soyulmuş, dörde bölünmüş 3 küçük baş sarı patates, 2 küçük baş kereviz, üstleri kazınmış ve ikiye bölünmüş 2 havuç, 5 diş sarımsak, kabukları soyulmuş, küçük doğranmış 2 orta büyüklükte domates konur. Üstlerine püre haline getirmiş olduğumuz su ve zeytinyağı soğanları ilave edilir ve tencerenin kapağı kapatılarak, sebzeler orta ateşte 20 dakika pişirilir. (Sebzelerin suyu azalmışsa, yarım veya bir bardak su katmalıdır.)
Yirmi dakika sonra, sebzelere; iç ve solungaç denen kulakları temizlenmiş (Şekil: 9, 10, 11) ve ikişer parmak inceliğinde halkalara kesilmiş 1000 gram balık, yarım çorba kaşığı tuz ile kalan 1 kahve fincanı zeytinyağı da ilave edilerek, tencerenin kapağı kapatılır ve 15 dakika daha pişmeye bırakılır.
On beş dakika sonra bunlara, 1 adet limon suyu ile kıyılırcasına ince doğranmış 1 demet maydanoz ilave edilerek tencere ateşten alınır ve balıklar iyice soğuduktan sonra tabağa alınarak servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön