Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Balık – Senjak Usulü

Balık – Senjak Usulü

Malzemeler :

1000 gram balık
100 gram mantar
30 adet karides
20 gram zeytinyağı (1 çorba kaşığı)
1 kahve fincanı beyaz şarap
1 havuç
1 küçükçe soğan
1 maydanoz kökü
2 defne yaprağı
3 bardak su
Tuz
SALÇASI
30 gram margarin (1,5 çorba kaşığı)
25 gram un (1/2 kahve fincanı)
250 gram süt (1 bardak)
1/2 bardak balık suyu
80 gram ayrıca tereyağı ya da
80 gram margarin (4 çorba kaşığı)
50 gram rende gravyer, kaşar (2 kahve fincanı)

Yapılışı :

Aşağı yukarı 1000 gram ağırlığındaki levrek balığının her iki taraflarındaki etleri balığın uzunluğuna ortalarındaki kalın kılçık hizasından kesilerek etleri çıkarıldıktan sonra (Şekil: 17), enlerine doğru bunlar ikiye kesilir ve iyice yıkandıktan sonra içi 1 çorba kaşığı tereyağı ile yağlanmış bir küçük tencereye yerleştirilir, bir tarafa bırakılır.
Başka bir kaba 3 bardak su, 1 adet havuç, 1 küçükçe soğan, 1 maydanoz kökü, 2 defne yaprağı, 1 tatlı kaşığı tuz ile balığın arta kalan baş, kuyruk ve kemikleri konarak, balık suyu yarım bardak kalıncaya kadar aşağı yukarı 1 saat kapaksız kaynatılır ve bir bardağa süzülür.
Sonra balık tenceresi alınarak, buna; soyulmuş, yıkanmış ve küçük doğranmış 100 gram mantar, 1 kahve fincanı beyaz şarap ile bardağa süzmüş olduğumuz balık suyu ilave edilerek kuvvetlice ateşte balıklar 15-20 dakika arasında haşlanır. Sonra balıklar bir delikli kepçe ile tabağa alınır, bir tarafa bırakılır ve mantarlı balık suyu tam yarım bardak kalıncaya kadar kaynatılır. Mantarlar bir tabağa, suyu da başka bir tabağa süzülür.
Bundan sonra küçükçe bir kaba bir buçuk çorba kaşığı margarin ile yarım kahve fincanı un konarak 2 dakika kavrulur. Buna önce bir bardak süt, sonra da süzmüş olduğumuz yarım bardak şaraplı balık suyu katılarak, salça düğün çorbası kıvamında bir koyuluğa gelinceye kadar karıştırılmak suretiyle pişirilir ve ateşi azaltılarak buna fındık büyüklüğünde parçalara bölünmüş 4 silme çorba kaşığı tereyağı ya da margarin azar azar katılmak suretiyle yedirilir. Hazırlamış olduğumuz bu salçaya 1 kahve fincanı gravyer peyniri ile 1 tatlı kaşığı da tuz ilave edilerek, karıştırdıktan sonra ateşten alınır ve bir tarafa konulur.
Pişirmiş olduğumuz balıklar alınarak üstlerindeki derileri çıkarılır ve ufak parçalara ayrıldıktan sonra bunlara haşlanmış ve kabukları soyulmuş 30 karides, haşlanmış mantarlar ve hazırlamış olduğumuz salçanın yarısı katılır. Karıştırılmak suretiyle salça balıklara iyice bulandıktan sonra bunlar ya kokiy denen büyük istiridye kabuklarına bölünür veya yayvanca bir kaba yerleştirilir. Kokiylere bölünmüş ya da tabağa yayılmış balıkların üstlerine artan salça sıvanır, salçanın üstüne 1 kahve fincanı gravyer ya da kaşar peyniri serpilir. Sonra da kokiy ya da tabak ısısı üstten verilmiş kızgın fırına sürülerek, üstteki peynir hafifçe kızarıncaya kadar aşağı yukarı 10-15 dakika fırınlanır ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön