Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » BALIKLI MAYONEZ

BALIKLI MAYONEZ

Malzemeler :

1000 gram beyaz etli balık
8 bardak su
1 adet havuç
1 baş soğan
2 diş sarımsak ve maydanoz kökü
Tuz

MAYONEZİ
2 adet yumurta sarısı
2 adet limon
225 gram rafine zeytinyağı (1,25 bardak)
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı :

Bir tencereye; 8 bardak su, kızarmış 1 havuç, kabukları soyulmuş ve dörde bölünmüş 1 soğan, 2 diş sarımsak, 1 maydanoz kökü, 1 çorba kaşığı tuz ile, pulları kazınmış, iç ve kulak denilen solungaçları çıkarılmış (Şekil: 9, 10, 11) ve ikiye kesilmiş 1000 gram beyaz etli balık konarak, kapağı kapatılmış olarak, tencere kuvvetlice ateşe oturtulur ve tenceredeki su kaynar bir hal aldıktan sonra balıklar 6-7 dakika arasında haşlanır.
Balıklar haşlanınca; bunlar bir delikli kepçe ile tencereden çıkarılır. Ilıdıktan sonra kılçık ve derileri ayıklanır. Sonra da balıklar küçük parçalara ayrılarak bir tabağa döşenir ve iyice soğuduktan sonra yanında mayonez ile birlikte servis yapılır. Siyah etli balıklar haşlamaya elverişli değildirler. Genellikle pulsuz balıklar siyah etlidir.

MAYONEZİN HAZIRLANMASI

Derince bir porselen kase ya da kuşaneye 2 adet yumurta sarısı, 2 kahve kaşığı tuz ve orta büyüklükte yarım limon suyu koyduktan sonra, telle birkaç kez çalkalayarak bunlar birbirlerine harmanlanır. Sonra kuşane içinde kaynar halde su bulunan kenarlı bir tepsi ya da kabın içine oturtarak, yumurta sarılarında belli belirsiz bir koyuluk oluşuncaya kadar aşağı yukarı 2 dakika telle hızlıca durmadan çırparak pişirilir (Şekil: 4) ve kuşane hemen sıcak sudan çıkarılmalıdır. (Kase ya da kuşane kaynar suya oturtulduğunda ateşi ya iyice kısmalı veya söndürmelidir. Mayonez kasede yapıldığında, bunu sıcak sudan çıkardıktan sonra içinde soğuk su olan diğer bir kaba oturtmalıdır.)
Hazırlanan bu mayonez tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılmalıdır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön