Buradasınız:Anasayfa » Balıklar » Bearnez Salçalı Balık

Bearnez Salçalı Balık

Bearnez Salçalı Balık
Malzemeler :

800 gr balı filetosu (levrek, kefal, mercan, sinarit tercih edilebilir)
5 bardak su
1 havuç
1 soğan

Salçası
2 yumurta sarısı
1 kahve fincanı sirke
100 gr tere yağı (margarin de olabilir)
yarım demet maydanoz
1 arpacık soğanı
tuz

Yapılışı :

Baş ve kuruk kısımları çıkartılmış olan balıklarınızı aldığınız yere yada kendiniz, her biri bir el büyüklüğünde olacak şekilde 6 parça haline getirin.

Balıkları bir tepsiye yerleştirin ve üzerine 5 bardak su ilave edin, içerisine havuç ve soğanı arzu ettiğiniz büyüklükte doğrayıp içerisine bırakın ve haşlamaya başlayın. 20 dk sonra bir süzgeç ile balık parçalarını alın ve salçanızı hazırlamaya koyulun.

1 kaba ufak bir şekilde doğramış olduğunuz arpacık soğanını ilave edin. 1 kahve fincanı sirke ekleyin ve kaynatmaya başlayın. İyice kaynadıktan sonra sirkeli soğanı süzgeçten geçirin ve özünü çıkartın. Soğuduktan sonra; ufak bir kaba yumurta sarılarını ilave edin, hazırladığınız sirkeli soğanı da içerisine ekleyin ve çırpıcı ile iyice çırpın. Ufak bir kapta göz kararı su kaynattıktan sonra (balığın üzerini geçmeyecek şekilde) hazırlamış olduğunuz bu sosu suya ilave edin ve iyice çırpıp, yumurtaların ısınmasına izin verin. Tere yağınızı da fındık büyüklüğünde içerisine diğeri eridikten sonra sıra ile atın ve mayonez haline gelene kadar sıklıkla karıştırıp kaynatmaya devam edin. İçerisine ince doğradığınız maydanozları ekleyin ve karıştırın. Birbirine karıştıktan sonra soğuk yada sıcak bir şekilde balıklara ilave edin ve yemeğiniz servise hazır.

Afiyet olsun…

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön