Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Beyin İçi

Beyin İçi

Malzemeler :

1 büyük koyun beyni
25 gram margarin (1,25 çorba kaşığı)
30 gram un (1/2 kahve fincanı)
200 gram süt (3/4 bardak)
1 yumurta sarısı
1 kahve kaşığı karabiber
1 tutam hindistancevizi
1/2 kahve fincanı rende gravyer
Tuz

BEYİNLERİ HAŞLAMAK İÇİN
3 bardak su
Tuz

Yapılışı :

Bir kuşaneye; 3 bardak su ile yarım çorba kaşığı da tuz koyarak kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca buna; üstünün zarı soyulmuş 1 adet büyükçe beyin ilave edilerek, 15 dakika kadar haşlanır ve sıcak suyu dökülerek üstüne soğuk su doldurmak suretiyle 15 dakika da soğuk su içinde bırakılır. Sudan çıkararak çatalla iyice ezmek suretiyle püre haline getirilir ve bir tarafa bırakılır.
Sonra yine bir kuşaneye; 1,25 silme çorba kaşığı margarin ile 1 kahve fincanı da un koymak ve karıştırmak suretiyle un 3 dakika kavrulur. Sonra bu una; azar azar olmak üzere, üç çeyrek bardak da sıcak süt konur ve bir taraftan da hızlıca karıştırmak suretiyle süt karışıma yedirilir. Karışım koyuca muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırarak pişirmeye devam edilir.
Karışım koyu bir kıvama gelince; buna sırasıyla, 1 adet yumurta sarısı, haşlanmış ve ezilmiş beyin, 1 kahve kaşığı karabiber, yarım kahve fincanı rende gravyer peyniri; 1 tutam hindistancevizi ile 1 miktar tuz ilave edilir ve hepsi iyice karıştırıldıktan sonra kap ateşten alınır. İyice soğuduktan sonra tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön