Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Beyin-Mornev Salçalı

Beyin-Mornev Salçalı

Malzemeler :

6 adet koyun beyni
20 gram margarin (1 çorba kaşığı)
Tuz

ETRAFININ GARNİTÜRÜ
350 gram sarı patates (3 büyük)
30 gram margarin (1,5 çorba kaşığı)
1 yumurta
1 çorba kaşığı gravyer peynir
Tuz

MORNEY SALÇASI
30 gram tereyağı ya da margarin (1,5 çorba kaşığı)
25 gram un (1/2 çorba kaşığı)
400 gram süt (1,5 bardak)
50 gram rende gravyer ya da kaşar (2 kahve fincanı)
Tuz

Yapılışı :

Bir kuşaneye; soyulmuş 350 gram sarı patates ile, üstlerini kaplayacak kadar su konduktan sonra, patatesler yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlanır. Sonra suyu süzülerek, patatesler et makinesi ya da pompresten geçirilmek suretiyle püre haline getirilir. Bu püreye; 1 adet bütün yumurta, bir buçuk çorba kaşığı margarin, 1 çorba kaşığı rende gravyer peyniri ve 1 tatlı kaşığı da tuz ilave edilerek, iyice karıştırmak suretiyle hepsi karıştırılır. Bu püre bir sıkma torbasına konarak, ileride beyinleri servis edecek olduğumuz tabağın etrafına kordon şeklinde sıkılmak suretiyle tabağın kenarları süslenir ve bir tarafa bırakılır.
Sonra, içi 1 çorba kaşığı margarin ile yağlanmış bir sahana, akar musluğa tutulmak suretiyle ince zarları soyulmuş 6 adet koyun beyni ilave edildikten sonra, beyinlerin üstlerine bir yağ kağıdı, kağıdın üstüne de bir kapat kapatılır ve beyinler, ortadan d aha az kuvvetteki ateşte 12 – 15 dakika kadar pişirilir.
Beyinler pişince; uzunluklarına doğru ortalarından ikiye kesilerek etrafını patatesle süslediğimiz tabağa döşenir ve soğumamaları için hafif ısıdaki fırın ya da sıcakça bir yere bırakılır. Üzerine Morney salçası dökülür ve servis yapılır.

MORNEY SALÇASININ HAZIRLANMASI

Küçük bir kaba 2 silme çorba kaşığı yağ konarak, orta kuvvetteki ateşte yağ eritilir. Sonra buna üç çeyrek kahve fincanı da un ilave edilerek, tel ya da kaşıkla karıştırmak suretiyle un sarartılmadan iki dakika kadar kavrulur.
Sonra bu karışıma, azar azar olmak üzere 1 bardak da ılık süt katılır ve bir taraftan hızlıca karıştırılmak suretiyle süt yağlı una yedirilmeli ve karışım muhallebi kıvamına gelinceye dek karıştırılarak pişirmeye devam edilir.
Bu şekilde hazırlanmış beşamel salçasına; 25-50 gram (2 kahve fincanı) rende gravyer ya da kaşar katılmak suretiyle morney salçası hazırlanır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön