Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Biber Dolması-Etli

Biber Dolması-Etli

Malzemeler :

500 gram dolmalık biber (12 büyükçe)
60 gram sadeyağı ya da margarin (3 çorba kaşığı)
1 ya da 1,5 bardak su
Tuz

İÇİ
400 gram yağsız kıyma
40 gram sadeyağı ya da margarin (2 çorba kaşığı)
150 gram soğan (2 orta)
40 gram pirinç (3/4 kahve fincanı)
200 gram domates (2 büyükçe)
3/4 bardak su
1 demet dereotu
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Hepsi aşağı yukarı aynı boyda olan 12 adet büyükçe dolmalık biberlerin saplı taraflarından çok ince kesmek suretiyle birer kapak çıkarıldıktan sonra biberlerin içlerindeki çekirdekler kaşıkla alınmak suretiyle bütün biberlerin içleri temizlenir ve iyice yıkanarak bir tarafa bırakılır.
Sonra, bir kuşaneye; 2 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile küçük doğranmış 2 orta soğan konarak, soğanlar hafif sarı bir renk alıncaya kadar kavrulur. Sonra da soğanlara üç çeyrek bardak su ile ayıklanmış ve yıkanmış üç çeyrek kahve fincanı pirinç ilave ederek tencerenin kapağı kapatılır. Pirinçler suyunu çekip de pilavımsı bir hal alıncaya kadar orta ateşte aşağı yukarı 10 dakika pişmeye bırakılır.
Pirinçler sularını çekince; tencere ateşten alınarak buna, kemiksiz olarak tartılmış 400 gram yağsız kıyma, kıyılmış 1 demet dereotu, 1 kahve kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı da tuz ilave edilerek, 5 dakika kadar yoğrulur. Bunlara; kabukları çıkarılmış ve kıyılırcasına küçük doğranmış 3 küçükçe domates ilave edildikten sonra tekrar iyice karıştırılır ve bu kıyma içi, içleri boşaltılmış biberlerin içlerine doldurulur ve üstlerine kapakları kapatıldıktan sonra bir tepsiye yerleştirilir.
Biberlerin doldurulmaları ve tepsiye yerleştirilmeleri sona erince bunlara; 3 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, 2 tatlı kaşığı tuz ile bir buçuk – iki bardak da su ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır ve biberler iyice pişmiş bir hal alıncaya kadar bunlar orta kuvvetteki ateşte 40 – 60 dakika arasında pişirilir ve tabağa alınarak servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön