Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » BUYABES – KARIŞIK BALIK HAŞLAMASI – FRANSIZ USULÜ

BUYABES – KARIŞIK BALIK HAŞLAMASI – FRANSIZ USULÜ

Malzemeler :

1500 gram çeşitli cins balık
65 balık zeytinyağı (1 kahve fincanı)
150 gram soğan (2 orta)
300 gram domates (2 orta) ya da
75 gram tuzsuz domates salçası
1500 gram su (6 bardak)
1 demet maydanoz
1 demet dereotu
1 defne yaprağı
1 parmak kadar portakal kabuğu
1/2 tutam safra

Yapılışı :

Taze olmak üzere, iskorpit, lipari, dülger, izmarit, çinakop kırlangıç, mercan, kaya, küçük böcek (langust) veya iri bir pavuryadan meydana gelmiş (Buyabese saydığımız balıkların hepsinin bulunması arzu edilirse de, birinden birinin bulunmaması halinde haşlamayı yine yapmak mümkündür. Yeter ki toplam göstermiş olduğumuz gramı tutmuş olsun.) 1500 gram balık (böcek bir tarafa), pulları kazındıktan, iç ve kulakları temizlendikten sonra (Şekil: 9, 10, 11), canlı böceğin kuyruk kısmı birer parmak eninde yuvarlaklara, sırtı olan üst kısmı da ikiye kesilir (Şekil: 18), yıkanır ve bir tarafa bırakılır.
Sonra yüksekçe bir marmit ya da tencereye, 1 kahve fincanı zeytinyağı, küçük kesilmiş 2 orta baş soğan, soyulmuş, çekirdekleri çıkarılmış ve küçük doğranmış 2 orta domates, kıyılmış birer demet maydanoz ve dereotu, 1 defne yaprağı, yarım parmak boyunda portakal kabuğu, 6 bardak su, yarım tutam safran, 1 kahve kaşığı acı biber (varsa özellikle konulmalı), yarım çorba kaşığı tuz ile parçalara kesmiş olduğumuz balık ve böcek de konarak tencerenin kapağı kapatılır. Balıklar çok kuvvetli ateşte 15 dakika haşlanır. (Daha doğrusu; diğer malzeme ile önce sert etli böcekler, on dakika sonra da yumuşak etli balıklar katılarak 5 dakika daha pişirmek suretiyle 15 dakikayı doldurmak gerekir.)
Sonra tencerenin içine; kabukları çıkarılmış, yarım parmak inceliğinde kesilmiş ve fırında iyice kızartılmış francala dilimleri yerleştirildikten sonra üstüne on beş dakika pişmiş haşlama balıklarıyla birlikte ilave edilir ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön