Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Çilav – İran Pilavı

Çilav – İran Pilavı

Malzemeler :

500 gram amber-bu (İran pirinci) (2 bardak)
12 bardak su
2 silme çorba kaşığı tuz
1 limonun suyu

ÜSTÜNE
200 gram tereyağı ya da margarin (10 çorba kaşığı)

Yapılışı :

Bir tepsiye; taş ve darıları ayıklanmış 2 bardak amber-bu ya da herhangi bir iyi cins pirinç konduktan sonra, bunlara 3 silme çorba kaşığı tuzla, üstlerini iyice kaplayabilecek kadar kaynar olmayan sıcak su ilave edilerek, pirinçler bu tuzlu su içinde 12 – 20 saat arasında yatırılmak üzere tepsi bir tarafa bırakılır.
Yirmi saat sonra pirincin tuzlu suyu dökülerek, pirinçten duru bir su çıkıncaya kadar, fazla sıkmadan iki avuç içinde hafifçe ovalamak suretiyle pirinçler birçok defalar soğuk su ile yıkanır ve süzülmeye bırakılır.
Pirinçler süzülmekte iken, diğer taraftan da bir tencereye 12 bardak su, 2 silme çorba kaşığı tuz, 1 limonun suyu konarak, su kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca buna; süzülmeye bırakmış olduğumuz pirinçler ilave edilerek, pirinçler yaklaşık 11 – 13 dakika arasında haşlanır. Sonra tencere hemen ateşten alınarak, pirinçler ince bir süzgeçten geçirilmek suretiyle, sularının iyice süzülmesi sağlanır.
(Pilavın demleneceğini de göz önüne alarak, pilavı az yumuşak isteyenler, pirinci 11 dakika, çok yumuşak isteyenler de en çok 13 dakika kadar haşlanmalıdırlar.)
Sonra pirinçler, soğutulmadan hemen bir tencereye konarak, üstüne fındık büyüklüğünde parçalara koparılmış iki yüz gram tereyağı ya da margarinin yarısı ilave edilir ve tencerenin kapağı kapatılır. Pilav çok hafif ateşte yaklaşık 1 saat demlenmeye bırakılır. Sonra da pilav güzelce karıştırıldıktan sonra tabağa alınır ve üstüne, yine fındık büyüklüğünde parçalara koparılmış, kalan yağlar olduğu halde servis yapılır. (Tencerenin kapağı yarım bardak un ve üç çeyrek kahve fincanı sudan yapılmış hamurla sıvandıktan sonra hafif fırında demlendirilmesi tavsiye edilir.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön