Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Dana Pirzolası

Dana Pirzolası

Malzemeler :

900 gram süt danası pirzolası
25 gram rende kaşar (1 kahve fincanı)
25 gram un (1/2 kahve fincanı)
250 gram galeta tozu (2 bardak)
1 adet yumurta
1 kahve kaşığı karabiber
1 küçük kahve kaşığı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı tuz

KIZARTMASINA ve ÜSTÜNE
80 gram margarin (4 çorba kaşığı)
40 gram tereyağı (2 çorba kaşığı)

Yapılışı :

Kalem kalem ayrılmış ve ince dövülmüş 900 gram dana pirzolası, aşağı yukarı yüzer gramdan 6 eşit parçaya kesildikten sonra her bir parça et dövmeye yarayan demirle dövülerek ya da kasaba dövdürülerek, bıçak sırtından az daha kabaca inceltmek suretiyle uzunca bir şekilde büyütülmelidir.
Pirzolaların dövülmeleri sona erince; dört küçük tabak alınarak, bunlardan birine rende kaşar, ikincisine yarım kahve fincanı un, üçüncüsüne iki bardak galeta tozu, dördüncüsüne de, içine bir kahve kaşığı karabiber ve bir küçük kahve kaşığı zeytinyağı katılmış ve çatalla iyice dövülmüş bir adet yumurta konur. İnceltmiş olduğumuz pirzolalar, teker teker alınarak, tuzlandıktan sonra her iki tarafları sırasıyla önce rende peynire, sonra da gayet hafif olmak üzere una ve sonra yumurtaya, daha sonra da galeta tozuna bulanmak suretiyle bütün etler bu şekilde galetalanır ve bir tarafa bırakılır.
Pirzolaların galetalanması sona erince; bir tavaya dört silme çorba kaşığı margarin konarak, iyice kızdırılır. Sonra bu kızgın yağa, çok sıkışık olmamak üzere, galetaladığımız pirzolalar ilave edilerek, ateş hafifçe azaltılır ve etlerin ancak bir tarafları aşağı yukarı 7 – 9 dakika hesabıyla 14 – 18 dakika arasında pişirilir ve delikli bir kepçe ile bir kaba alınır. (Pirzolaların tavada serbestçe pişmeleri gerektiğinden, bunlar ancak birkaç defada pişirilmelidir.)
Pirzolaların pişirilmesi sona erince; bunlar servis tabağına alınarak, üstlerine sıcak bir halde 2 silme çorba kaşığı tereyağı gezdirilir ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön