Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » DOMATES DOLMASI – ZEYTİNYAĞLI

DOMATES DOLMASI – ZEYTİNYAĞLI

Malzemeler :

DOLMA İÇİ
200 gram pirinç (3 kahve fincanı)
750 gram soğan (7 büyük)
165 gram zeytinyağı (3/4 bardak)
6 adet dolmalık domatesin içi
2 çorba kaşığı siyah üzüm
1 çorba kaşığı çam fıstığı
1/2 demet dereotu
3/4 çorba kaşığı toz şeker
1/2 bardak su (dolma içine)
Tuz

DOLMA YAPMAK İÇİN
1800 gram dolmalık domates (12 adet)
55 gram zeytinyağı (1/4 bardak)
3/4 bardak su (tencereye)

Yapılışı :

Bir tepsiye; 3 silme kahve kaşığı pirinç konarak, taş ve darıları ayıklanır, sonra da pirincin üstünü iyice kaplayabilecek kadar sıcakça, fakat kaynar bir halde olmayan su konduktan sonra, su iyice soğuyuncaya kadar bir kenarda beklemeye bırakılır.
Su soğuyunca; dökülür ve pirinçlerden duru bir su çıkıncaya kadar fazla bastırmadan ovalayarak birkaç kez yıkanır ve iyice süzerek bir tarafa bırakılır.
Diğer taraftan bir tencereye; üç çeyrek bardak zeytinyağı, küçük kesilmiş 7 büyük soğan, yarım kahve fincanı çam fıstığı ile 1 silme çorba kaşığı da tuz konur. Soğanlar pembemsi bir hal alıncaya kadar kuvvetli ateşte karıştırarak 20 – 30 dakika arasında kavrulur.
Sonra soğanlara; süzmüş olduğumuz pirinçler konarak, karıştırılır. 10 dakika daha kavrulur. Sonra bu pirinçli soğanlara; yarım bardak su, kabuğu çıkmış ve küçük kesilmiş 1 büyükçe domates ya da yarım kahve fincanı domates salçası, yarım kahve fincanı siyah kuru üzüm, 2 kahve kaşığı karabiber, 2 kahve kaşığı baharat (arzuya bağlı), üç çeyrek çorba kaşığı toz şeker, küçük kesilmiş yarım demet nane (arzu edilirse) ile 1 demet dereotu konur ve tekrar iyice karıştırılır. Sonra, pirinçler suyunu çekip de uzayıncaya kadar tencerenin kapağı kapatılmış olarak kısık ateşte tekrar 15 – 20 dakika daha pişirilir ve ateşten alınarak, ılıması için bir tarafa bırakılır.
Dolmalık için ısısı ılık bir hal alınca bunu; üst taraflarından yani saplı kısımlarının aksi yönünde ince bir kapak kesildikten sonra, pek derin olmamak üzere içleri kaşıkla çıkarılmış, yaklaşık aynı boyda olan 12 adet (1800 gram) domatesin içleri, pek sıkı olmamak üzere doldurulur. İçleri doldurulmuş olan bu domatesler, sap tarafları alta ve kapaklı tarafları üste getirilmiş olarak bir tepsiye yerleştirilir. Üstlerine de üç çeyrek bardak su, yarım çorba kaşığı tuz ile, çeyrek bardak zeytinyağı da eklenerek, tencerenin kapağı kapatılır ve suyunu çekip de domatesler yumuşak bir hal alıncaya kadar orta kuvvetteki ateşte yaklaşık 30 – 35 dakika arasında pişirilir ve tepsi ateşten alınarak, dolma iyice soğuduktan sonra tabağa alınır ve servis yapılır.

NOT: Kırmızı domates yerine, yeşil domates kullanılarak da dolma yapılabilir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön