Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Domates Salatası

Domates Salatası

Malzemeler :

500 gram domates (3 büyükçe)
30 adet siyah zeytin
10 adet ançüez balığı
1 kahve fincanı sirke
1/2 kahve fincanı zeytinyağı
Tuz

Yapılışı :

Hepsi aynı boyda, düzgün ve pek fazla olgun olmayan 3 adet domates, bir kap içinde kaynamakta olan suya atılarak su içinde yaklaşık bir dakika bırakılıp hemen sudan çıkarılır ve kabukları soyulur. Domatesler yarım parmak inceliğinde düzgün ve tekerlek dilimleri şeklinde kesilir ve bu dilimler yarılarına kadar birbirlerinin üstlerine oturtulmuş olarak uzunca bir tabağın içine yerleştirilir.
Sonra, 10 adet ançüez balığı yarım saat kadar sirke içinde bekletilerek, tuzları çıkarıldıktan sonra uzunluklarına doğru ikiye bölmek suretiyle kılçıkları çıkartılır. Her bir parça ançüez için birer zeytin olmak üzere ançüezleri çekirdekleri çıkarılmış olan 20 adet siyah zeytine sardıktan sonra bu ançüezli zeytinlerin yarısı, ortasına domates döşenmiş olan tabağın bir tarafına, diğer yarısı da diğer tarafına düzgün aralıklarla sıralanır. Domates dilimlerinin üstlerine de çekirdeği çıkarılmış yarımşar zeytin konulur.
Daha sonra, küçük bir kaseye 1 kahve fincanı sirke, yarım kahve fincanı zeytinyağı ile 2 tatlı kaşığı da tuz konularak birkaç kez çalkalandıktan sonra hazırlamış olduğumuz bu sos tabaktaki domateslerin üzerine dökülür ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön