Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Domatesli Kuskus Pilavı

Domatesli Kuskus Pilavı

Malzemeler :

500 gram kuskus
10 bardak su
2 silme çorba kaşığı tuz

SALÇASI
50 gram sadeyağı ya da margarin (2,5 çorba kaşığı)
2 ya da 2,5 bardak su varsa et suyu
300 gram soğan (3 büyük)
400 gram domates (2 büyük)
Tuz ve karabiber
60 gram sadeyağı ya da margarin (3 çorba kaşığı)

Yapılışı :

Bir tencereye; iki buçuk silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile, küçük kesilmiş 3 büyük soğan konarak, soğanlar iyice ölmüş bir hal alıncaya kadar kavrulur. Sonra soğanlara; kabukları çıkarılmış ve küçük doğranmış 2 büyük domates, 1 kahve kaşığı karabiber ile, 1 tatlı kaşığı tuz konarak, domatesler sularını salıp da tekrar çekinceye kadar arada bir karıştırarak pişirilir. Sonra bunlara; iki buçuk bardak da su ya da et suyu konarak bir taşım kaynattıktan sonra tencere ateşten alınır ve bir tarafa bırakılır.
Diğer taraftan bir tencereye; 10 bardak su, 2 silme çorba kaşığı tuz konarak kaynamaya bırakılır. Kaynayınca; 500 gram kuskus konarak, kuskuslar 15 dakika haşlanır. Sonra da bunlar ince delikli bir süzgeçten geçirildikten sonra bol soğuk suda birkaç kez yıkanır ve iyice süzülmeleri için, kevgir içinde bir tarafa bırakılır.
Kuskuslar süzülmekte iken, bir tarafa bırakmış olduğumuz salça tenceresi ateşe oturtularak kaynamaya bırakılır. Kaynayınca bunlara; güzelce süzülmüş olan kuskuslar konarak, iyice karıştırıldıktan sonra önce orta, sonra da hafif ateşte olmak üzere, kuskuslar salçayı çekip de yumuşak bir hal alıncaya kadar yaklaşık 15 – 20 dakika daha pişirilir. Sonra da kuskusların üstlerine, az kızdırılmış 3 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin gezdirildikten sonra, çok hafif ateşte 15 dakika daha demlendirilir ve iyice karıştırıldıktan sonra servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön