Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Domatesli Pilav

Domatesli Pilav

Malzemeler :

500 gram pirinç (2 bardak)
500 gram su ya da et suyu (2 bardak)
150 gram tereyağı ya da margarin (7,5 çorba kaşığı)
400 gram domates (2 büyük)
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye, taş ve darıları ayıklanmış 2 bardak pirinç, 2 silme çorba kaşığı tuz ile, üstlerini iyice kaplayabilecek kadar sıcak su konduktan sonra pirinçler 2 saat kadar tuzlu suda bırakılır. Sonra suları dökülür ve pirinçlerden duru bir su çıkıncaya kadar üç beş su yıkanır ve iyice süzülür.
Sonra, süzülmüş olan bu pirinçler, içinde hafifçe kızdırılmış 7,5 silme çorba kaşığı tereyağı ya da margarin olan düdüklü tencereye konarak tahta kaşıkla durmadan karıştırılır ve pirinçler kuvvetli ateşte 10 dakika kadar kavrulur. Sonra kavrulmuş olan pirinçlere 2 bardak sıcak su ya da et suyu, 1 silme çorba kaşığı tuz ile kabukları soyulmuş ve küçük doğranmış yağsız olarak bir kuşanede 9-9 dakika kadar pişirilerek salça haline getirilmiş 3 büyükçe domates katılarak usulü gibi tencerenin kapağı sıkıca kapatılır.
Sonra, tencere kuvvetli ateşe oturtularak, tencerenin üstündeki düdük yukarıya doğru oynayıp bol buhar ve ıslık gibi sesler çıkarmaya başladıktan sonra hesap edilmek üzere pilav, yarıya kadar azaltılmış ateşte 10 dakika pişirilir ve ateşten alınarak ateşsiz olarak 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Kapağı açılarak pilav iyice karıştırılır ve servis yapılır.

NOT: Bazı düdüklü tencerelerin altları içeriye doğru bombemsi bir şekildedir. Bu durumda pirinçler başka bir tencerede kavrulduktan sonra düdüklü tencereye aktarılmalıdır ve anlatıldığı şekilde pişirilmelidir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön