Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Düğün Çorbası

Düğün Çorbası

Malzemeler :

4000 gram su (16 bardak)
500 gram koyun eti
1000 gram koyun kemiği
80 gram margarin (4 çorba kaşığı)
80 gram un (1,5 kahve fincanı)
1 adet havuç
1 baş soğan
Tuz

TERBİYESİ
3 adet yumurta sarısı
1 adet limonun suyu
60 gram margarin (3 çorba kaşığı)
1 çorba kaşığı kırmızı biber

Yapılışı :

Bir tencereye 16 bardak su, küçükçe doğranmış 500 gram koyun eti ya da gerdanı, 1000 gram koyun kemiği, soyulmuş bir baş soğan, kazınmış bir havuç ile yarım çorba kaşığı tuz koyarak, tencere ateşe oturtulur. Suyun ısınmasıyla üstünde oluşmaya başlayan köpükler alıp atılır. Sonra tencerenin kapağı kapatılır ve et dağılırcasına yumuşak bir hal alıncaya kadar orta ateşte aşağı yukarı 3 saat pişmeye bırakılır.
Pişince; suyunu süzmek suretiyle başka bir tencereye alınır, pişmiş et de gayet küçük parçalara ayrıldıktan sonra tenceredeki etsuyuna ilave edilir ve bir tarafa bırakılır.
Sonra, bir başka tencereye; 4 silme çorba kaşığı margarin ile bir buçuk kahve fincanı un konarak, 3 dakika kadar kavrulur, sonra una, bir tarafa bırakmış olduğumuz et suyu azar azar katılır ve bir taraftan da iyice çırpılmak suretiyle unla karıştırılır. Sonra da tencere ateşe oturtularak kaynamaya bırakılır.
Bir kuşaneye; 3 adet yumurta sarısı ile 1 adet limon suyu konduktan sonra buna azar azar olmak üzere birkaç kepçe de kaynamakta olan çorbadan katılır ve yumurtaların karışması için bir taraftan da tel ya da çatalla hızlıca karıştırılır. Sonra da bu yumurtalı su kaynamakta olan tencereye ilave edilerek iyice karıştırılır ve kaseye alınarak üstüne kızdırılmış 3 çorba kaşığı biberli yağ gezdirilir ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön