Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Et Özsuyu Salçası

Et Özsuyu Salçası

Malzemeler :

350 gram sığır eti
40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
75 gram soğan (1 orta)
40 gram havuç (1 küçük)
500 gram domates (3 büyükçe) ya da
50 gram tuzsuz domates salçası (1,5 kahve fincanı)
4 bardak su ya da et suyu
Tuz, nane, karabiber

Yapılışı :

Bir tencereye; 2 silme çorba kaşığı margarin konur ve kızdırılır. Sonra bu yağa kanlı, fakat yağsız kemiksiz kuşbaşı doğranmış 350 gram dinlenmiş sığır eti ilave edilerek, etlerin her tarafı nar gibi oluncaya kadar kuvvetli ateşte arada bir karıştırmak suretiyle aşağı yukarı 15 dakika kızartılır.
Kızarınca; bunlara kazınmış ve küçük doğranmış 1 küçük havuç, küçük kesilmiş 1 orta baş soğan, kıyılmış yarım demet maydanoz, varsa 4-5 tane karabiber ile 1 tatlı kaşığı da tuz ilave ederek, soğanlar iyice pembe bir hal alıncaya kadar, karıştırmak suretiyle kavrulur. Sonra etlere kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış, küçük doğranmış 3 büyükçe domates ya da yarım bardak su içinde karıştırılmış, bir küçük kahve fincanı tuzsuz konserve domates salçası katılarak domatesler eriyip de püremsi bir hal alıncaya kadar, bunlar arda bir karıştırılmak suretiyle kavurmaya devam edilir.
Sonra bunlara, 4-5 bardak da su ya da et suyu katılarak tencerenin kapağı kapatılır ve etler iyice pişip de adeta posa haline gelinceye kadar küçük ateşte, bunlar üç buçuk saat pişirilir, etler iyice süzülmüş olarak tencereden çıkarılır. Salça bir elek ya da süzgece konur ve üstüne kaşıkla bastırılmak suretiyle salça bütün sebzeleriyle süzgeçten geçirilir (Şekil: 5) ve tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılır.
(Pişmiş etleri de kıyıldıktan ya da makineden geçirdikten sonra kroket, kaneloni gibi yerlerde kullanmalıdır.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön