Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Etli Patates

Etli Patates

Malzemeler :

1500 gram sarı patates
80 gram sadeyağı ya da margarin (4 çorba kaşığı)
120 gram çiçekyağı (6 çorba kaşığı)
300 gram soğan (3 büyük)
300 gram koyun döşü
500 gram domates (3 büyük) ya da
1 kahve fincanı tuzsuz domates salçası
3 bardak su
3 yeşil biber (varsa)
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Bir tencereye; 4 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile, küçük kesilmiş 3 büyük baş soğan konarak 5 dakika kavrulur. Sonra bunlara; 300 gram koyun döşü, 2 kahve kaşığı karabiberle 1 tatlı kaşığı da tuz katılarak, etler sularını salıp da tekrar çekinceye kadar aşağı yukarı 15 dakika kavurmaya devam edilir. Sonra da bu soğanlı etlere; kabukları soyulmuş ve küçük doğranmış 3 büyük domates ya da yarım bardak suda eritilmiş 1 kahve fincanı tuzsuz domates salçası konur ve gayet küçük ateşte hafif pişmeye bırakılır.
(Etler pişirilirken sularını çekince 1 bardak su katılarak fazladan bir buçuk saat pişirilmelidir.)
Etler pişmekte iken, diğer taraftan da 1500 gram sarı patatesin kabukları soyulduktan sonra, bunlar ister parmak kalınlığında yuvarlaklara, ister dörde kesilmek suretiyle küçük parçalara doğranır ve kararmamaları amacıyla içinde su olan bir tencereye atılır. Sonra patatesler bir kevgirden geçirilmek suretiyle suları döküldükten sonra bunlar iki üç kez olmak üzere, içinde dumanı tütercesine kızdırılmış 6 silme çorba kaşığı margarin olan tavaya atılarak patateslerin her bir tarafları pembeleşinceye kadar kızartılır ve kızaranlar yağdan çıkarılarak et tenceresine katılır.
(Son parti patatesler kızartıldıktan sonra bunlar tavanın içindeki yağı ile birlikte et tenceresine katılır.)
Sonra, etli patates tenceresine; 3 bardak su, küçük kesilmiş 3 yeşil biber ile 1 tatlı kaşığı tuz katılarak tencerenin kapağı kapatılır ve patatesler orta ateşte 25 – 35 dakika daha pişirilir. Tabağa alınarak servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön