Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » FASULYE PİYAZI – YUMURTALI

FASULYE PİYAZI – YUMURTALI

Malzemeler :

250 gram fasulye
1 bardak sirke
1 büyük baş soğan
3 büyük domates
6 adet yeşil biber
18 siyah zeytin
1/2 demet maydanoz
1 kahve fincanı zeytinyağı
3 haşlanmış yumurta
Tuz

Yapılışı :

Bir gece önceden suda bırakılmış 250 gram kuru fasulye suyunu süzdükten sonra yeni su ilave edilerek, tencere kuvvetli ateşe oturtulur ve su kaynamaya başlayınca ısı azaltılarak fasulyelerin yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlamaya bırakılır.
Fasulyeler yumuşak bir hal alınca, tencere ateşten alınır ve fasulyelerin içinde olduğu su iyice soğuyuncaya kadar tencere bir tarafa alınır. (Tencereyi soğuk suya oturtmak suretiyle soğutmak da mümkündür) Su soğuyunca fasulyeler kalın delikli bir süzgeçten geçirilmek suretiyle suyu süzülür ve fasulyeler bir çukur tabak ya da kaseye konularak, üstüne 1 bardak sirkenin üç çeyreği ile bir miktar tuz ilave edilir ve fasulyeler sirkede 2 – 3 saat kadar bırakılır. (Sirke yerine limon da olabilir)
Sirke süzüldükten sonra fasulyeler bir tabağa alınır. Yarım ay şeklinde doğranmış ve bir miktar tuz serpilerek iyice oğulmuş ve yıkanmış 1 büyük baş soğan ile yıkanmış ve kıyılırcasına ince doğranmış yarım demet maydanoz fasulyelere ilave edilerek iyice karıştırılır ve fasulyeler, tabakta düzgün bir şekilde yayılarak güzel bir şekil verilir.
Tabağa yayılmış olduğumuz fasulyelerin etrafına yarım parmak inceliğinde dilimlere doğranmış 3 adet domates sıralandıktan sonra üstlerine çekirdekleri çıkarılmış yarımşar zeytin oturtulur, tabağın tam ortasına da uzunluklarına dörde kesilmiş 3 haşlanmış yumurta papatya şeklinde yerleştirilir ve yumurtaların etrafı da kordon şeklinde çekirdekleri çıkarılmış ve ince doğranmış yeşil biberle çevrilir.
Ardından bir kaseye; 2 tatlı kaşığı tuz, kalan sirke ile 1 kahve fincanı da zeytinyağı konularak, hepsi çatalla üç beş kez çalkalandıktan sonra bu tabaktaki fasulyelerin üzerine dökülür ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön