Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Halüj Kuru Çerkez Böreği

Halüj Kuru Çerkez Böreği

Malzemeler :

300 gram köy unu (6 kahve fincanı)
130 gram süt (1,5 kahve fincanı)
35 gram sadeyağı ya da margarin (1,5 çorba kaşığı)
7 gram tuz (3/4 çorba kaşığı)
1 adet yumurta sarısı

AÇMAK İÇİN
50 gram un (1 kahve fincanı)

PEYNİR İÇİ
200 gram taze Çerkez peyniri, ya da beyaz peynir
1/2 demet maydanoz

KIZARTMAK İÇİN
375 gram rafine zeytinyağı ya da çiçekyağı (1,25 bardak)

Yapılışı :

Hamur açılan tahtaya; 300 gram (6 kahve fincanı) un elendikten sonra, unun ortası havuz gibi açılır ve bu yere; 1 adet yumurta sarısı, bir buçuk silme çorba kaşığı margarin ya da sadeyağ; içine üç çeyrek çorba kaşığı tuz katılmış bir buçuk kahve fincanı süt katılmak (Şekil: 52), karıştırmak ve yoğurmak suretiyle (Şekil: 53) bunlar orta sıkılıkta bir hamur yapılır (Şekil: 54). Sonra elde edilen bu hamurun üstüne nemli bir bez örtülür. Yarım saat kadar bir tarafta dinlenmeye bırakılır.
Yarım saat sonra, hamur, üstü hafifçe unlanmış tahtaya konarak üstüne un serpilir. Sonra da merdane ile üstüne bastırılır. Yaklaşık bir tabak büyüklüğünde yuvarlak açılır (Şekil: 56). Sonra da merdane ile açmış olduğumuz hamurun belli belirsiz altı görünür, yani hamur tahtası hafifçe görünür bir inceliğe gelinceye kadar birçok defalar oklavaya sararak, oklavaya sarılmış olduğu halde hamur iki uçlarına basarak ve yuvarlayarak, sonra da oklavadan çıkararak aynı işlem diğer ucundan tekrarlanır, hamur büyütülür (Şekil: 56). (Hamurun birbirine yapışmaması için hamur her oklavaya sarışta üstü hafifçe unlanmalıdır.)
Sonra, altı hafifçe görünür bir hale gelinceye kadar inceltilmiş olan hamurun baş kısmından iki parmak ilerisine ve bir buçuk parmak ara ile, çatalla ufalanmış ve iyice kıyılmış yarım demet maydanoz katılmış taze Çerkez peyniri ya da beyaz peynir, yarımşar çorba kaşığı hesabıyla toplu bir küme şeklinde sıralandıktan sonra hamurun baştaki iki parmak uçları üstlerine çevrilir (Şekil: 72). Sonra da hamur kesen tırtılla kesilir, peynirler kapatılarak yarım ay şeklinde börekler meydana getirilir (Şekil: 73).
Diğer taraftan bir tavaya bir – bir çeyrek kadar rafine zeytinyağı ya da margarin konur. Yağ iyice kızdırılır. Sonra da kızdırılmış bu yağa, hazırlamış olduğumuz börekler üçer dörder atılır. Börekler kabarıp da bir tarafları kızarınca diğer tarafları çevrilerek ve kızartılarak börekler yaklaşık 3 – 4 dakika arasında pişirilir ve delikli bir kepçe ile tavadan tabağa alınır. Bütün börekler bu şekilde pişirilir ve servis yapılır.

(Börekleri tavaya atınca, ateş hafifçe azaltılmalıdır. Sonra da börekler hafifçe kabarır bir hal alıncaya kadar kendi halinde pişmeye bırakılır ve arada bir kaşıkla tavadan kızgın yağ alınarak böreklerin üstlerine dökerek böreklerin kabarması sağlanır.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön