Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Havuç Kızartması

Havuç Kızartması

Havuç Kızartması
Malzemeler :

1500 gram büyük kızartmalık havuç
10 bardak su

KIZARTMAK İÇİN
300 gram un (6 kahve fincanı)
420 gram su (5,5 kahve fincanı)
330 gram rafine çiçekyağı (1,5 bardak)

ÜSTÜNE
500 gram yoğurt
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye 10 bardak su konarak kaynamaya bırakılır. Kaynayınca buna kazınmış, bıçak sırtı inceliğinde meyilli dilimlere kesilmiş, kızartmalık denen, oldukça büyüklerinden 1500 gram havuç dilimleri atılarak, havuçlar az yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlanır. Kevgirden geçirilmek suretiyle suyu süzülür ve iyice soğumaya bırakılır.
Havuçlar soğuyunca, bir sahan ya da çukur tabağa; 6 silme kahve fincanı un konduktan sonra, üstüne azar azar ve sicim gibi akıtmak suretiyle beş buçuk kahve fincanı da su konur. Bir taraftan da hızlıca karıştırarak bunlar düğün çorbası koyuluğunda bir bulamaç haline getirilir.
Bulamacın hazırlanması sona erince, soğumaya bırakmış olduğumuz havuçlar teker teker olmak üzere bulamaç ununa batırılarak, üstleri bulamaçlanır. Üstleri bulamaçlanmış bu havuçlar, her seferinde dört beş dilimden fazla olmamak üzere, içinde dumanı tütercesine kızdırılmış bir buçuk bardak rafine çiçekyağı olan tavaya atılarak havuçların önce bir, sonra da diğer tarafları nar gibi kızarıncaya kadar orta kuvvetteki ateşte kızartılır ve kızarmış olan bu havuçlar delikli kepçe ile tabağa alınarak diğer parti tavaya atılmak suretiyle bütün havuçlar bu şeklide kızartılır. Yanında dövülmüş ve hafifçe sulandırılmış yoğurt ile birlikte servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön