Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Hindi Dolması

Hindi Dolması

Malzemeler :

KIZARTMASI
1 hindi (2000 gram)
8 bardak su
1/2 çorba kaşığı tuz

SALÇASI
80 gram sadeyağı ya da margarin (4 çorba kaşığı)
150 gram soğan (2 orta)
1 kahve fincanı tuzsuz domates salçası
2 bardak hindi suyu

İÇ PİLAVI
375 gram pirinç (1,5 bardak)
60 gram sadeyağı ya da margarin (3 çorba kaşığı)
2,5 bardak hindinin kızardığı yağ
1 çorba kaşığı çam fıstığı
2 çorba kaşığı siyah üzüm
1/2 çorba kaşığı şeker
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Bir tencereye; tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş (Şekil: 31, 32, 33), yıkanmış, tuzlanmış, ayakları arkasına geçirilmiş (Şekil: 34) 1 hindi palazı, 6 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, dörde bölünmüş 2 orta baş soğan, üstleri kazınmış, yine dörde bölünmüş 2 küçükçe havuç, 3 diş sarımsak ile 1 bardak da su konarak tencerenin kapağı kapatılır ve ateşe oturtulur.
Su kaynar bir hal alınca, tencere kapağıyla olduğu gibi ateşten alınarak, kızgınca fırına sürülür ve bir süre sonra tencere diğer tarafa çevrilerek hindi yumuşakça bir hal alıncaya kadar böylece pişirilir.
Hindi yumuşak bir hal alınca; tencerenin kapağı açılarak sık sık bir kaşıkla tenceredeki yağlı sudan alınır ve hindinin üstüne dökülerek hindinin her tarafı nar gibi pembe bir renk alıncaya kadar fırında kızartılır.
(Hindinin ancak bir tarafı pembeleştikten sonra, diğer tarafı çevrilmek suretiyle kızartılmalıdır.)
Hindinin her tarafı kızarınca; tencereden alınarak, göğüs, kol ve but kısımları parçalara ayrılarak tabağa döşenir (Şekil: 35) ve soğumaya bırakılır. (Hindinin içinde piştiği salçalı suya da bir miktar daha hindi suyu katılarak, 2,25 bardağa yükseltilmeli ve iç pilav yapmak üzere bunu da bir tarafa ayırmak gerekir.)
Yanına, aşağıda tarifi verilen şekilde iç pilav hazırlanır, dinlendirilir ve tabağa alınarak, üzerinde hindi parçacıkları yerleştirilerek servis yapılır.

İÇ PİLAVIN HAZIRLANMASI

İçinde, kızdırılmış 3 silme çorba kaşığı margarin ya da sadeyağ olan tavaya, üstünün zarı soyulmuş ve tavla zarı biçiminde küçük doğranmış bir çeyrek kuzu ciğeri ya da koyun böbreği, yahut hindi, tavuk ciğeri ve katısı ilave edilerek, ciğerler az pembeleşinceye kadar arada bir karıştırılmak suretiyle sote edilir ve ateşten alınarak pilava kullanılmak üzere bir tarafa bırakılır.
Sonra bir tencereye; 8 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, 1 çorba kaşığı çam fıstığı ve küçük doğranmış 1 orta baş soğan konarak, soğanlar az pembemsi bir renk alıncaya kadar kavrulur. Sonra bunlara; ayıklanmış, üstüne 6 bardak sıcakça su ilave edilerek, soğuyuncaya kadar suda yatırılmış, suyu dökülmüş, duru suyu akıncaya kadar 3 – 5 kez yıkanmış ve iyice süzülmüş 2 tepeleme bardak pirinç ilave edilerek kuvvetlice ateşte durmadan karıştırılmak suretiyle 10 dakika kadar kavrulur. Sonra da pirinçlere, sırasıyla birer kahve kaşığı karabiber, tarçın, bahar, 3 bardak su ya da et suyu, 2 çorba kaşığı sapları ayıklanmış siyah üzüm, 1 silme çorba kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı toz şeker, soyulmuş ve küçük doğranmış 1 domates ya da yarım kahve fincanı tuzsuz domates salçası ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır. Pirinç suyunu çekinceye kadar önce kuvvetlice, sonra da orta kuvvetteki ateşte olmak üzere pişirilir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön