Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Hindi Kızartması Kestaneli

Hindi Kızartması Kestaneli

Malzemeler :

HİNDİ KIZARTMASI
1 hindi (2000 gram)
10 bardak su
120 gram tereyağı ya da margarin (6 çorba kaşığı)
150 gram soğan (2 baş)
80 gram havuç (3 küçük)
1 çorba kaşığı tuz

SALÇASI
4 çorba kaşığı hindinin kızardığı yağ
1 çorba kaşığı patates unu
2 bardak hindi suyu

GARNİ KESTANELER İÇİN
1000 gram kestane
4 çorba kaşığı hindinin kızardığı yağ
3 ya da 4 bardak hindi suyu
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye; tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş (Şekil: 31, 32, 33), yıkanmış, tuzlanmış, ayakları arkasına geçirilmiş (Şekil: 34) 1 hindi palazı, 6 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, dörde bölünmüş 2 orta baş soğan, üstleri kazınmış, yine dörde bölünmüş 2 küçükçe havuç, 3 diş sarımsak ile 1 bardak da su konarak tencerenin kapağı kapatılır ve ateşe oturtulur.
Su kaynar bir hal alınca, tencere kapağıyla olduğu gibi ateşten alınarak, kızgınca fırına sürülür ve bir süre sonra tencere diğer tarafa çevrilerek hindi yumuşakça bir hal alıncaya kadar böylece pişirilir.
Hindi yumuşak bir hal alınca; tencerenin kapağı açılarak sık sık bir kaşıkla tenceredeki yağlı sudan alınır ve hindinin üstüne dökülerek hindinin her tarafı nar gibi pembe bir renk alıncaya kadar fırında kızartılır.
(Hindinin ancak bir tarafı pembeleştikten sonra, diğer tarafı çevrilmek suretiyle kızartılmalıdır.)
Hindi kızartması yapıldıktan sonra soğumaması için, parçalamadan sıcakça bir yere bırakılır ve kuşanedeki bir çorba kaşığı patates ununa 2 bardak hindi suyu, 1 kahve fincanı kızartma yağlı su akıtılır. Karıştırılır ve boza kıvamında koyulaşıncaya kadar pişirerek hazırlanmış salça da bir tarafa bırakılır.
Diğer yandan 1000 gram kestanenin üstleri yarıldıktan sonra bunlar bir tava içinde ateş ya da fırına sürülerek kavrulmaları sağlanır. Sonra da üst ve iç kabukları soyularak bir tencereye konduktan sonra üstlerine; 3 – 4 bardak hindi suyu, 4 çorba kaşığı hindinin kızardığı yağ ile 1 – 2 tatlı kaşığı da tuz katılır. Kestaneler yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlanmaya bırakılır. Pişince delikli bir kepçe ile sudan çıkarılarak bir tarafa bırakılır.
Sonra sıcak bir halde olan hindi, kol, göğüs ve but olarak parçalara ayrıldıktan sonra (Şekil: 35) bir tabağa döşenir, yanlarına da kavrulmuş ve haşlanmış olan kestaneler konduktan sonra üstlerine, bir tarafa ayırmış olduğumuz salça sıcak bir halde dökülür ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön