Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Hindi Kızartması – Tencerede

Hindi Kızartması – Tencerede

Malzemeler :

1 hindi (2000 gram)
20 bardak su
150 gram soğan (2 orta)
75 gram havuç (1 orta)
Tuz

SALÇASI
300 gram domates (2 orta) ya da
1/2 kahve fincanı tuzsuz domates salçası
50 gram sadeyağı ya da margarin (2,5 çorba kaşığı)
30 gram çiçekyağı (2,5 çorba kaşığı)
2,5 bardak hindi suyu

Yapılışı :

Bir tencereye tüyleri çıkarılmış, içi temizlenmiş, tütsülenmiş (Şekil: 34), 1 adet hindi, 10 bardak su, kazınmış ve küçük doğranmış 1 havuç, dörde bölünmüş 2 soğan, 1 çorba kaşığı da tuz konarak, tencere ateşe oturtulur. Suyun ısınmasıyla üstünde biriken köpükler bir delikli kepçe ile alınıp atıldıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılır. Hindi pişmiş bir hale gelinceye kadar ortadan daha az kuvvetteki ateşte haşlanmaya bırakılır.
Pişince, tencereden çıkararak, içinde kızdırılmış 2 silme çorba kaşığı margarin ve 2 silme çorba kaşığı sadeyağ olan tencereye katılır. Sonra da tencerenin kapağı kapatılarak, hindinin bir tarafı kızardıktan sonra, diğer tarafı çevrilerek her bir tarafı pembe renk alıncaya kadar ortadan daha az kuvvetteki ateşte kızartılır. Kızarınca; tencereden çıkarılarak, kol, göğüs, but ve sırt olmak üzere parçalara ayrılarak servis tabağına yerleştirilir (Şekil: 35), ılıkça bir yere bırakılır.
Daha sonra, hindinin kızardığı tenceredeki yağa da yine hindi ile haşlanmış olan havuç ve soğanlar da katılarak, bunlar yağda 2 – 3 dakika kavrulduktan sonra, buna kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış ve çok küçük doğranmış 2 orta domates ya da yarım kahve fincanı domates salçasıyla 5 dakika sonra da iki buçuk bardak hindi suyu katılır ve hepsini 5 dakika daha kaynattıktan sonra, bunlar sebzeleriyle birlikte ince delikli bir süzgeçten üstlerine bastırılarak geçirilir (Şekil: 35) ve sonra da salça tabaktaki hindi parçalarının üzerine dökülür ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön