Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » İmam Bayıldı

İmam Bayıldı

İmam Bayıldı
Malzemeler :

1250 gram patlıcan
275 gram zeytinyağı (1,25 bardak)
500 gram soğan (5 büyük)
600 gram domates (3 büyük)
3,5 bardak su
14 diş sarımsak
1,5 demet maydanoz
1,5 tatlı kaşığı toz şeker
Tuz

Yapılışı :

Bir kuşaneye; piyaz soğanı denen yarım ay şeklinde ve ince 5 büyük soğan doğrandıktan sonra, bu soğanlar avuçla ovalanmak suretiyle az öldürülür. Sonra bunlara; kabukları çıkarılmış ve küçük doğranmış 3 büyük domates, 14 diş sarımsak, kıyılmış bir buçuk demet maydanoz ile 2 tatlı kaşığı da tuz konarak, hepsi iyice karıştırılır ve bir tarafa bırakılır.
Diğer taraftan, 1250 gram patlıcan, alaca denilen şekilde yani bir parmak kabuk bırakmak, bir parmak tıraş edercesine ince soymak suretiyle ayıklandıktan sonra, patlıcanların her iki uçları birbirinden ayrılmamak üzere bunlar başlarından alt kısımlarına kadar kesilmek suretiyle gövdeleri dörde yarılır (Şekil: 45). Patlıcanların yarık olan kısımlarında içlerine hazırlamış olduğumuz soğan ve domates harcı eşit olarak doldurulur. Bunlar yayvanca bir tencereye yan yana olmak üzere döşenir.
Sonra, içleri doldurulmuş ve tencereye döşenmiş patlıcanlara bir – bir çeyrek bardak zeytinyağı, üç buçuk bardak su, bir buçuk tatlı kaşığı toz şekerle, 1 tatlı kaşığı da tuz konduktan sonra üstlerine bir tabak oturtulur ve sonra tencerenin kapağı kapatılarak, imambayıldı suyunu çekip de yumuşak bir hal alıncaya kadar bunlar, önce kuvvetli, sonra da orta kuvvetteki ateşte aşağı yukarı bir buçuk saat pişirilir ve tencere ateşten alınarak, patlıcanlar iyice soğuduktan sonra tabağa alınır ve servis yapılır.

NOT: Alaca kesilmiş, tuzlu suda yatırılmış ve sıkılmış patlıcanları bir – bir çeyrek bardak zeytinyağında 5 dakika kadar kavurduktan sonra bir kaba almak, yağına da ince ve yarım ay şeklinde kesilmiş soğanları atarak 5 dakika kavurmak, sonra da domatesleri katarak 3 dakika da beraberce pişirdikten sonra, yukarıda tarif edildiği şekilde de hazırlanabilir. Ancak, çiğ olarak pişirilen imambayıldılar, daha hafif ve daha lezzetli olurlar.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön