Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Ispanaklı Yumurta

Ispanaklı Yumurta

Malzemeler :

12 adet yumurta

ISPANAK İÇİ
1200 gram ıspanak
250 gram soğan (3 orta baş)
120 gram sadeyağ ya da margarin (6 çorba kaşığı)
2 kahve kaşığı karabiber
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye; kökleri ayıklanmış ve iyice yıkanmış ıspanaklar ile üstlerini kaplayabilecek kadar su konduktan sonra, ıspanaklar 20 dakika haşlanır. Suyu süzülür ve iki avuç içinde iyice sıkmak suretiyle suları çıkarılır, kıyılır ve bir tarafa bırakılır.
Daha sonra 6 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile küçük doğranmış 3 orta baş soğan konur, soğanlar 6-7 dakika kavrulur. Sonra soğanlara; 2 tatlı kaşığı tuz ile haşlamış ve kıymış olduğumuz ıspanaklar da katılarak, durmadan karıştırılmak suretiyle 20 dakika kavrulur. Sonra ıspanaklara iki bardak da et suyu katılır, ıspanaklar suyunu iyice çekinceye kadar küçük ateşte pişirilir.
Suyunu çekince; 2 kahve kaşığı karabiber koyarak karıştırılır ve bir tabağa alınır. Bir sahanın içine düzgün bir şekilde yayılır. Sonra da sahanın içindeki ıspanakları çatalla eşerek birer kahve fincanı çapında 12 adet yuvarlak yapılır (Şekil: 7). Ardından da bu yuvarlakların içine yumurtalar kırılır ve üstlerine 2 tatlı kaşığı tuz serpilir. Sahanın kapağı kapatılmak suretiyle yumurtalar ortadan daha az kuvvetli ateşte 3-4 dakika pişirilir ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön