Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Istakoz – Mayonezli

Istakoz – Mayonezli

Istakoz – Mayonezli
Malzemeler :

1 adet ıstakoz (30-35 cm)
1/2 tencere su
1 adet havuç
1 baş soğan
1 çorba kaşığı sirke
1 çorba kaşığı tuz

MAYONEZİ
2 büyük yumurta
1 büyükçe limon suyu
220 gram rafine zeytinyağı (1 bardak)
Tuz

Yapılışı :

Haşlayacak olduğumuz ıstakoz; içine rahatça alabilecek bir tencereye; yarıya kadar su doldurulduktan sonra, buna 1 havuç, 1 baş soğan, 2 diş sarımsak, 1 maydanoz kökü, 1 çorba kaşığı sirke ile 4 dolu çorba kaşığı da tuz konarak tencere kaynamaya bırakılır.
Su kaynayınca; 30-35 cm uzunluğunda dolu bir ıstakoz ilave edilerek, tencerenin kapağı kapatılır ve büyüklüğüne göre 23-27 dakika arasında haşlanır. Sonra ıstakoz sudan çıkarılarak soğumaya bırakılır. (25 cm ıstakoz 19, 30 cm ıstakoz 23, 35 cm ıstakoz 27 ve 40 cm ıstakoz da 30 dakika haşlanmalıdır.)
Soğuyunca; ıstakozun sırtı ile kuyruk kısmının birleştiği yerden ikiye ayrılır. Her ayrılan parçanın üstlerindeki kabukları kırılmak suretiyle ıstakozun sırt, kuyruk ve makaslarındaki bütün etler çıkarılır. Etlerden sırttan çıkanları tabağın altına yayılır, kuyruktan çıkanları da düzenli yuvarlaklara kesilmiş olarak bunun üstüne döşenir. Makarlardaki etler de etrafa yerleştirilir ve yanında bir salçalığın içinde mayonez ile birlikte servis yapılır.

MAYONEZİN HAZIRLANMASI

Derince bir porselen kase ya da kuşaneye 2 adet yumurta sarısı, 2 kahve kaşığı tuz ve orta büyüklükte yarım limon suyu koyduktan sonra, telle birkaç kez çalkalayarak bunlar birbirlerine harmanlanır. Sonra kuşane içinde kaynar halde su bulunan kenarlı bir tepsi ya da kabın içine oturtarak, yumurta sarılarında belli belirsiz bir koyuluk oluşuncaya kadar aşağı yukarı 2 dakika telle hızlıca durmadan çırparak pişirilir (Şekil: 4) ve kuşane hemen sıcak sudan çıkarılmalıdır. (Kase ya da kuşane kaynar suya oturtulduğunda ateşi ya iyice kısmalı veya söndürmelidir. Mayonez kasede yapıldığında, bunu sıcak sudan çıkardıktan sonra içinde soğuk su olan diğer bir kaba oturtmalıdır.)
Hazırlanan bu mayonez tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılmalıdır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön