Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » İtalyan Yöntemi Tatar Böreği

İtalyan Yöntemi Tatar Böreği

Malzemeler :

HAMURU
200 gram un (4 kahve fincanı)
50 gram un (açmak için) (1 kahve fincanı)
4 yumurta sarısı
8 gram tuz (1/2 çorba kaşığı)

SALÇASI
200 gram kemiksiz sığır eti
40 gram çiçekyağı (2 çorba kaşığı)
100 gram soğan (1 büyük)
500 gram domates (3 büyük) ya da
1,25 kahve fincanı domates salçası
3 bardak su

İÇİ
200 gram pişirilen et
25 gram margarin (1 çorba kaşığı)
250 gram süt (1 bardak)
25 gram rende gravyer peyniri (1 kahve fincanı)
1 yumurta akı
1/2 kahve fincanı etin piştiği salça

ÜSTÜNE
40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
25 gram rende gravyer peyniri (1 kahve fincanı)

Yapılışı :

Bir kuşaneye; 2 silme çorba kaşığı çiçekyağı konarak kızdırılır. Kızınca buna; kuşbaşı doğranmış 200 gram sığır eti konarak, et iyice kızarıncaya kadar kavrulur. Sonra bu ete; küçük doğranmış bir büyük baş soğan katılır. Soğanlar da ölmüş bir hal alıncaya kadar arada bir karıştırılarak kavrulur. Bu soğanlı etlere; kabukları çıkarılmış ve küçük doğranmış 3 büyük domates katılarak domatesler de sularını çekip salçamsı bir hal alıncaya kadar pişirilir. Sonra bu etlere 1 tatlı kaşığı tuz ile, iki üç defada olmak üzere 3 bardak da su katarak tencerenin kapağı kapatılır, etler iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar, ortadan daha az kuvvetteki ateşte aşağı yukarı iki buçuk saat pişmeye bırakılır. Soğuduktan sonra et makinesinden geçirilir ve makineden geçirmiş olduğumuz et ve salçası ayrı ayrı kaplarda ve sonradan kullanılmak üzere her ikisi de beklemeye bırakılır.
Sonra bir kuşaneye; bir buçuk silme çorba kaşığı margarin ile yarım kahve fincanı un konur. 2 dakika kavrulur. Sonra bunlara; bir bardak da sıcak süt ile 1 tatlı kaşığı tuz katılır. Bir taraftan da dövercesine karıştırılır. Süt una yedirilir ve karışım koyuca muhallebi kıvamında bir hal alıncaya kadar karıştırılarak on dakika daha pişirilir. Kuşane ateşten alınarak salça ılıklaştıktan sonra, bunlara 1 adet yumurta akı, 1 kahve kaşığı karabiber, 1 kahve fincanı rende gravyer, yarım kahve fincanı etin içinde piştiği salça ile kıyma haline getirilmiş etler de konarak, hepsi iyice karıştırılır. Sıkıca bir iç yapılır ve sonradan hamurun aralarında kullanılmak üzere bir tarafa ayrılır.
İç yapılmakta iken, diğer taraftan da hamur açılan yere 4 kahve fincanı un elendikten sonra unun ortası havuz gibi açılır ve bu yere 4 adet yumurta sarısı, üç çeyrek kahve fincanı süt ile yarım çorba kaşığı tuz katılarak (Şekil: 52) karıştırılır ve yoğrulur (Şekil: 53). Bunlar sıkıca hamur yapılır (Şekil: 54). Sonra elde edilen bu hamurun üstüne nemli bir bez örtülerek 1 saat dinlenmeye bırakılır.
Bir saat sonra hamur, üstü hafifçe unlanmış tahtaya konarak üstüne de un serpilir. Sonra merdane ile bastırılır. Hamur yaklaşık bir tabak büyüklüğünde yuvarlak açılır (Şekil: 55). Sonra da tabak büyüklüğündeki bu hamur bıçak sırtı inceliğine gelinceye kadar birçok defalar oklavaya sarılarak, sarılmış olduğu halde hamurun iki uçlarına basmak ve yuvarlamak, sonra da oklavadan çıkarılarak başka ucundan tekrar sarılır, hamur büyütülür (Şekil: 56).
Sonra, inceltmiş olduğumuz bu hamur, baş kısmından iki parmak ilerisine ve bir parmak ara ile hazırlayarak bir tarafa bırakmış olduğumuz içten küçük fındık büyüklüğünde iç sıralandıktan sonra (Şekil: 72) hamurun baş taraflarındaki iki parmak uçları hafifçe ıslatılır ve ıslatılmış bu kısım, işin üstüne çevrildikten sonra hamurlar dört köşe şekillerde kesilir (Şekil: 73).
Hamurların kesilmeleri sona erince bunlar; içinde kaynar bir halde tuzlu su olan tencereye atılarak, hamurlar yumuşak bir hal alıncaya kadar yaklaşık 5 dakika haşlanır ve bu hamurlar kalın delikli bir kevgirden geçirildikten sonra iyice süzülmüş olarak servis tabağına alınır ve üstlerine sırasıyla, erimiş bir halde 2 silme çorba kaşığı tereyağı ile etleri pişirdiğimiz salçanın kalan kısmı konur ve yanında bir tabak içinde 1 kahve fincanı rende gravyer peyniri ile servis yapılır.

NOT: Süzülmüş ravyoliler, içinde erimiş bir halde 2 silme çorba kaşığı tereyağı olan tavaya atılarak küçük ateşte 1 dakika kadar sote edildikten sonra servis tabağına alınması tavsiye edilir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön