Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » İzmarit Balığı Tavası – Pratik Usulde

İzmarit Balığı Tavası – Pratik Usulde

İzmarit Balığı Tavası – Pratik Usulde
Malzemeler :

1000 gram izmarit balığı
1,5 kahve fincanı un
160 gram rafine çiçek yağı (3,75 bardak)
Tuz

SALÇASI
1 adet büyük limonun suyu
1/2 demet maydanoz
1/2 kahve fincanı zeytinyağı

Yapılışı :

Çok irilerinden 1000 gram izmarit balığının pullarını kazımadan iç ve kulak denen solungaçları temizlendikten sonra balıkları yıkanır, tuzlanır ve 1 saat bir tarafa bırakılır. (Şekil: 10, 11)
Bir saat sonra, balıklar bir tabak içindeki bir buçuk kahve fincanı una batırılmak suretiyle unlandıktan sonra, bunlar içinde dumanı tütercesine kızdırılmış üç çeyrek bardak rafine çiçek yağı olan tavaya atılarak, balıkların bir tarafları kızartıldıktan sonra diğer tarafları çevrilmek suretiyle kızartılır. Sonra da bunlar yağdan çıkarılarak bir kaba alınır.
Kızarmaları sona erince; balıkların başlarıyla, üstleri kazınmış oldukları için iki taraflarındaki kalın tabaka oluşturan derileri sıyırmak suretiyle çıkarıp atıldıktan sonra, derileri soyulmuş balıklar servis tabağına yerleştirilir. Üstlerine de sırasıyla kıyılmış maydanoz, yarım kahve fincanı zeytinyağı ile bir büyük limonun suyu ilave edilir ve hemen servis yapılır. (Balıkları ortalarından ikiye ayırmak suretiyle kalın kılçığı çıkararak da servis yapılabilir.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön