Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Jöleli Mayonez

Jöleli Mayonez

Malzemeler :

2 yumurta sarısı
2 kahve kaşığı tuz
1 orta limonun suyu

Jölesi İçin
2 4 lelatin yaprağı
2 bardak tavuk yada et suyu

Yapılışı :

Derince bir porselen kase ya da kuşaneye 2 adet yumurta sarısı, 2 kahve kaşığı tuz ve orta büyüklükte yarım limon suyu koyduktan sonra, telle birkaç kez çalkalayarak bunlar birbirlerine harmanlanır. Sonra kuşane içinde kaynar halde su bulunan kenarlı bir tepsi ya da kabın içine oturtarak, yumurta sarılarında belli belirsiz bir koyuluk oluşuncaya kadar aşağı yukarı 2 dakika telle hızlıca durmadan çırparak pişirilir ve kuşane hemen sıcak sudan çıkarılmalıdır. (Kase ya da kuşane kaynar suya oturtulduğunda ateşi ya iyice kısmalı veya söndürmelidir. Mayonez kasede yapıldığında, bunu sıcak sudan çıkardıktan sonra içinde soğuk su olan diğer bir kaba oturtmalıdır.)
Bu karışıma önceden hazırlanmış yarım bardak jöle (yarım bardak jöle kaynatılarak, yarı yarıya azaltıldıktan sonra, iyice soğutulmuş olarak mayoneze katılmalıdır) konulur ve buzdolabında iyice katılaştırılır.

JÖLENİN HAZIRLANMASI

Dondurulmuş her bardak saydam et ya da tavuk konsomesine; mevsimine göre; soğuk suda on beş dakika yatırılmış ve az sıkılmak suretiyle hafifçe suyu çıkarılmış 2-4 adet jelatin yaprağı katılarak, et ya da tavuk suları ancak bir taşım kaynatılır. Sonra da bu jelatinli et suyu buzdolabı veya buzda pelteleştirilmek suretiyle hazırlanır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön