Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Kanarya Kebabı

Kanarya Kebabı

Malzemeler :

TALAŞ İÇİ
900 gram koyun eti
500 gram soğan (5 büyük)
30 gram margarin (1,5 çorba kaşığı)
250 gram domates (2 orta) ya da
1/2 kahve fincanı tuzsuz domates salçası
2 bardak su
1 demet maydanoz
Tuz, karabiber

ÜSTÜNÜN OMLETİ
12 adet yumurta
80 gram çiçek yağı (4 çorba kaşığı)
Tuz

Yapılışı :

Yukarıda talaş içi için sayılan malzemeler ile aşağıda tarifi gösterilen şekilde talaş içi hazırlanır ve soğumaması için hafif ateşe oturtulur.
Sonra bir kuşaneye yalnız altı adet yumurta kırdıktan sonra bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir ve sonra da bunlar 5-6 defadan fazla olmamak üzere çatalla çalkalanır ve bir yana bırakılır. (Bu kebap ısıtıldığında lezzetli olmayacağından öğle ve akşam olmak üzere iki öğünde pişirilmelidir. Esasen 12 yumurta bir tavada omlet yapmak doğru değildir.)
Diğer taraftan büyük bir tavaya; 4 silme çorba kaşığı yağın yarısı konarak, yağın hafifçe rengi dönünceye kadar kızdırılır. Yağ kızınca sol el ile tavanın sapı tutulur, sağ el ile de az çırpılmış yumurtalar tavanın ortasına dökülür. Bir çatal ile hemen tavanın dibini kazırcasına yumurtalar 3-5 defa karıştırılır ve yumurtalardaki sulu hal kayboluncaya kadar tava hafifçe sallanmak suretiyle omlet pişirilir. (Tava küçük ise 3’er yumurtadan iki seferde yapılmalıdır.)
Omlet pişince; bunu ortasına hazırlamış olduğumuz etlerin tam yarısına uzunlamasına yayıldıktan sonra, etin üstüne, omletin önce bir, sonra da diğer tarafı kapatılır ve omlet tabağa kaydırılmak suretiyle alındıktan sonra servis yapılır.

TALAŞ İÇİNİN HAZIRLANMASI

Tencereye, 2 silme çorba kaşığı margarin, küçük kesilmiş 2 büyük baş soğan ile kemikleri çıkarılmış ve aşağı yukarı 2-3 cm. boyunda ve yarım cm. eninde ince uzun doğranmış 900 gram yağsız koyun eti konarak, etler sularını salıp da tekrar çekinceye kadar, tencerenin kapağı kapatılmış olarak ve arada bir karıştırmak suretiyle bunlar orta kuvvette ateşte 15-20 dakika pişirilir. Sularını çekince, 10 dakika da karıştırarak kavrulur. Sonra da domates ya da salça ile bir buçuk bardak da sıcak su ilave edilerek, tencerenin kapağı kapatılır ve ortadan daha az kuvvette ateşte bir buçuk saat daha pişirilir
Bir buçuk saat sonra, etlere; yarım ay şeklinde ince doğranmış 2 büyük baş soğan ilave edilerek hepsi iyice karıştırılır ve et suyunu çekip de ancak yağ kalıncaya kadar tekrar yarım saat pişirilir. Etlere 2 kahve kaşığı karabiber, 2 tatlı kaşığı kekik ile kıyılmış bir demet de maydanoz katılarak hepsi tekrar karıştırılır ve ateşten alınarak iyice soğuması için bir bekletilir. Hazırlanan bu iç tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön