Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Kaneloni

Kaneloni

Malzemeler :

HAMURU
200 gram un (4 kahve fincanı)
40 gram süt (1/2 kahve fincanı)
1 adet bütün yumurta
8 gram tuz (1/2 çorba kaşığı)

İÇİ
1 adet irice piliç ya da yarka
30 gram un (3/4 kahve fincaını)
250 gram pilicin piştiği su (1 bardak)
40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
2 kahve fincanı rende gravyer
1 kahve kaşığı karabiber

ÜSTÜNÜN SALÇASI
20 gram un (1/2 kahve fincanı)
20 gram margarin (1 çorba kaşığı)
300 gram süt (1,25 bardak)
Tuz

EN ÜSTÜNE
5 çorba kaşığı domates salçası
80 gram tereyağı ya da margarin
2 kahve fincanı rende gravyer (4 çorba kaşığı)

Yapılışı :

Bir tencereye; tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş ve yıkanmış 1 büyük piliç ya da yarka, yarım çorba kaşığı margarin ile 2 bardak da su konarak, arada bir çevrilir. Piliç iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar pişirilir ve tencereden alınarak kemikleri çıkarılır ve pirinç büyüklüğünü geçmemek üzere bu etler bıçakla kıyılır ve bir tarafa ayrılır. (Tavuk suyunun tam bir bardak kalması gerekir. Tavuk etlerini havanda da dövebilirsiniz.)
Bundan sonra, bir kuşaneye; üç çeyrek kahve fincanı un ile kalan bir buçuk çorba kaşığı margarin konur. Bunlar iki dakika kavrulur. Sonra buna, azar azar olmak üzere bir bardak kalmış olan tavuk suyu da katılır. Karışım koyuca muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırılır, pişirilir ve ateşten alınarak, tuz ve biber, 2 kahve fincanı rende gravyer peyniri ile kıymış olduğumuz tavuk etleri de konarak, hepsi iyice karıştırılır ve sonradan kullanılmak üzere iç bir tarafa ayrılır.
Diğer taraftan, hamur açılan tahtaya 200 gram un elendikten sonra unun ortası havuz gibi açılır ve açılan bu yere, 1 adet bütün yumurta, yarım kahve fincanı kadar süt ile yarım kahve kaşığı da tuz konarak (Şekil: 52) karıştırılmak ve yoğurmak suretiyle (Şekil: 53) bunlar sıkıca hamur yapılır. Sonra da elde edilen bu hamurun üstüne nemli bir bez örtülerek bir saat dinlenmeye bırakılır.
Bir saat sonra hamur, üstü hafifçe unlanmış tahtaya konarak üstüne un serpilir ve merdane ile üstüne bastırılır. Yaklaşık bir tabak büyüklüğünde yuvarlak açılır (Şekil: 55), sonra merdane ile açmış olduğumuz bu hamur, belli belirsiz altı görünür, yani hamur tahtası hafifçe görünür bir inceliğe gelinceye kadar birçok defalar oklavaya sarılarak, oklavaya sarılmış olduğu halde hamurun iki uçlarına basmak ve yuvarlamak, sonra da oklavadan çıkararak başka bir ucundan tekrar sararak hamur büyütülür (Şekil: 56).
Sonra, uzun açmış olduğumuz bu hamurdan 15 santim en ve boyunda dört köşe parçalar kesilir. Bu kesilen dört köşe hamurlardan üçer dörder olmak üzere, bir büyük tencere içinde kaynamakta olan tuzlu suya atılır. Hamurlar 2 dakika kaynadıktan sonra bir delikli kepçe ile sıcak sudan çıkarılarak tuzlu soğuk suya atılır. Sonra da diğer parti haşlanarak hamurlar böylece pişirilir.
Ardından bu hamurlar, soğuk sudan çıkarılarak, yan yana olmak üzere tahtaya yayılır. Üstleri fırça ile yağlanır ve baş taraflarından bir parmak aşağısına ve bir parmak eninde her hamura yetebilecek oranda hazırlamış olduğumuz içten konduktan sonra hamurların her iki tarafları için üstüne kapatılır. Sonra da hamurlar sigara sarar gibi sarılır. Bütün hamurlardan ince dolmalar oluşturulur e içi yağlanmış bir tepsiye döşenir.
Daha sonra hamurların tepsi ya da uzunca tabağa döşenmeleri sona erince, bir kuşaneye yarım kahve fincanı un ile bir buçuk çorba kaşığı tereyağı ya da margarin konarak, un iki dakika kavrulur. Sonra bunlara azar azar olmak üzere bir – bir çeyrek bardak da sıcak süt katılır. Karışım düğün çorbası kıvamına gelinceye kadar karıştırılır, pişirilir ve kap, ateşten alınarak tabaktaki kanelonilerin üstüne eşit olarak gezdirilir. Salçanın üstüne de kalan tereyağı gelişigüzel serpilir.
Bundan sonra tepsi fırına sürülür. 15 – 20 dakika kadar fırında bırakılır ve fırından alınarak üstlerine sıcak bir halde 5 doluca çorba kaşığı domates salçası ile 2 kahve fincanı gravyer peyniri serpilir ve kaneloniler hemen servis yapılır.