Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Karnabahar Graten

Karnabahar Graten

Malzemeler :

1250 gram karnabahar (1 orta baş)
16 bardak su
3 çorba kaşığı tuz

SALÇASI
50 gram tereyağı ya da margarin (2,5 çorba kaşığı)
40 gram un (3/4 kahve fincanı)
400 gram süt (1,5 bardak)
25 gram rende gravyer (1 kahve fincanı)
2,5 çorba kaşığı margarin

ÜSTÜNE
75 gram rende gravyer (3 kahve fincanı)

Yapılışı :

Büyükçe bir tencereye, 16 bardak su ile 3 silme çorba kaşığı tuz konarak, su kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca buna, koçan ve yaprakları kesilmek suretiyle çıkarılmış 1 orta baş karnabahar konarak, karnabahar hafifçe yumuşak bir hal alıncaya kadar yaklaşık 15 – 17 dakika arasında haşlanmaya bırakılır.
(Aksi halde, ileride görüleceği şekilde, karnabahar, salçalanırken dağılarak ezik ve biçimsiz bir hal alır.)
Sonra, az yumuşamış olan karnabaharlar sudan çıkarılarak, çiçekleri küçük dallarıyla birlikte ufak parçalara ayrılır. Sonra da bunlar tepsi ya da kokiy denen büyük istiridye kabuklarına eşit bir şekilde bölündükten sonra bir tarafa bırakılır.
Daha sonra, bir kap ya da kuşaneye; iki buçuk çorba kaşığı tereyağı ya da margarin ile üç çeyrek kahve fincanı un konarak, 2 – 3 dakika kadar kavrulur. Kavrulmuş una, bir buçuk bardak da sıcak süt katılır ve bir taraftan da hızlıca karıştırmak suretiyle süt, karışıma yedirilir ve karışım düğün çorbası kıvamında bir koyuluğa gelinceye kadar karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Sonra buna, 1 tatlı kaşığı tuz ile, fındık büyüklüğünde parçalara ayrılmış iki buçuk silme çorba kaşığı tereyağı ya da margarin azar azar katılır ve bir taraftan da hızlıca karıştırmaya devam edilir. Bütün yağ karışıma yedirilir ve sonra buna; 1 kahve fincanı da rende gravyer peyniri ilave edildikten sonra kap ateşten alınır.
Sonra bu salçanın yarısı, tepsi ya da kokiyler içindeki karnabaharlara ilave edilir. Karıştırmak suretiyle de salça bütün karnabaharlara bulandıktan sonra, salçanın diğer yarısı da yine, salça bulanmış karnabaharların üstlerine dökülmek suretiyle karnabaharlar görünmez hale getirilir. Salçanın üstüne de 3 kahve fincanı rende gravyer peyniri tepsiye serpilir ya da kokiylere bölündükten sonra, kızgın fırına sürülerek üstlerindeki rende gravyer peyniri pembemsi bir renk alıncaya kadar bunlar yaklaşık 15 dakika fırınlanır ve hemen sıcak sıcak servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön