Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Kavurma Yaprak Dolması

Kavurma Yaprak Dolması

Malzemeler :

DOLMA İÇİ
200 gram pirinç (3 kahve fincanı)
750 gram soğan (7 büyük)
165 gram zeytinyağı (3/4 bardak)
250 gram domates (2 orta) ya da
1/2 kahve fincanı domates salçası
1 çorba kaşığı çam fıstığı
2 çorba kaşığı siyah üzüm
1/2 demet nane
1/2 demet dereotu
3/4 çorba kaşığı toz şeker
1/2 bardak su
Karabiber, yenibahar ve tuz

DOLMA YAPMAK İÇİN
250 gram yaprak
1/2 adet limonun suyu
1 bardak su

Yapılışı :

Bir tepsiye; 3 silme kahve kaşığı pirinç konarak, taş ve darıları ayıklanır, sonra da pirincin üstünü iyice kaplayabilecek kadar sıcakça, fakat kaynar bir halde olmayan su konduktan sonra, su iyice soğuyuncaya kadar bir kenarda beklemeye bırakılır.
Su soğuyunca; dökülür ve pirinçlerden duru bir su çıkıncaya kadar fazla bastırmadan ovalayarak birkaç kez yıkanır ve iyice süzerek bir tarafa bırakılır.
Diğer taraftan bir tencereye; üç çeyrek bardak zeytinyağı, küçük kesilmiş 7 büyük soğan, yarım kahve fincanı çam fıstığı ile 1 silme çorba kaşığı da tuz konur. Soğanlar pembemsi bir hal alıncaya kadar kuvvetli ateşte karıştırarak 20 – 30 dakika arasında kavrulur.
Sonra soğanlara; süzmüş olduğumuz pirinçler konarak, karıştırılır. 10 dakika daha kavrulur. Sonra bu pirinçli soğanlara; yarım bardak su, kabuğu çıkmış ve küçük kesilmiş 1 büyükçe domates ya da yarım kahve fincanı domates salçası, yarım kahve fincanı siyah kuru üzüm, 2 kahve kaşığı karabiber, 2 kahve kaşığı baharat (arzuya bağlı), üç çeyrek çorba kaşığı toz şeker, küçük kesilmiş yarım demet nane (arzu edilirse) ile 1 demet dereotu konur ve tekrar iyice karıştırılır. Sonra, pirinçler suyunu çekip de uzayıncaya kadar tencerenin kapağı kapatılmış olarak kısık ateşte tekrar 15 – 20 dakika daha pişirilir ve ateşten alınarak, ılıması için bir tarafa bırakılır.
İç soğumakta iken, içinde su kaynamakta olan bir tencereye; 250 gram asma yaprağı atılarak, yapraklar 5 dakika haşlanır ve sudan çıkarılarak, sapları koparılarak yaprakları ayıklanır. Koparılan saplar da dolmayı pişirecek olduğumuz tencerenin altına döşenir. Sapların üstüne de, birkaç yerinden delinmiş yağ kağıdı örtülür ve tencere bir tarafa bırakılır.
Bundan sonra, ayıklamış olduğumuz yapraklar alınarak, bunların tüylü kısımlarının baş taraflarına ve her yaprak içine de yaklaşık yarım çorba kaşığı hesabıyla, hazırlamış olduğumuz içten konmak ve yanları, için üstüne kapatıldıktan sonra sigara sarar gibi yuvarlayarak suretiyle içler dolma haline getirilir (Şekil: 50). Sarılan dolma da düzenli bir şekilde, içini kağıtlamış olduğumuz tencereye sıralanır (Şekil: 48).
Sonra tenceredeki dolmalara, yarım adet limonun suyu ile 1 bardak da su katılarak, üstüne bir tabak kapatılır ve dolmalar suyunu çekipde ancak yağ kalıncaya kadar, tencerenin kapağı kapatılmış olarak orta kuvvetteki ateşte 1 saat pişirilir ve tencere ateşten alınarak, dolmalar iyice soğuduktan sonra tabağa alınır ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön