Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Kaz Kızartması

Kaz Kızartması

Malzemeler :

1 kaz palazı (2000 gram)
120 gram tereyağı ya da margarin
150 gram soğan (2 orta)
80 gram havuç (2 küçük)
3 diş sarımsak
1 bardak su
2 demet maydanoz
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye; tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş (Şekil: 31, 32, 33), yıkanmış, tuzlanmış, ayakları arkasına geçirilmiş (Şekil: 34) 1 kaz palazı, 6 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, dörde bölünmüş 2 orta baş soğan, üstleri kazınmış, yine dörde bölünmüş 2 küçükçe havuç, 3 diş sarımsak ile 1 bardak da su konarak tencerenin kapağı kapatılır ve ateşe oturtulur.
Su kaynar bir hal alınca, tencere kapağıyla olduğu gibi ateşten alınarak, kızgınca fırına sürülür ve bir süre sonra tencere diğer tarafa çevrilerek kaz yumuşakça bir hal alıncaya kadar böylece pişirilir.
Kaz yumuşak bir hal alınca; tencerenin kapağı açılarak sık sık bir kaşıkla tenceredeki yağlı sudan alınır ve hindinin üstüne dökülerek kazın her tarafı nar gibi pembe bir renk alıncaya kadar fırında kızartılır.
(Kazın ancak bir tarafı pembeleştikten sonra, diğer tarafı çevrilmek suretiyle kızartılmalıdır.)
Kazın her tarafı kızarınca; tencereden alınarak, göğüs, kol ve but kısımları parçalara ayrılarak tabağa döşenir (Şekil: 35). Tencerede kalan, soğan havuç ve yağlı su da bir süzgeçten püre halinde geçirildikten sonra (Şekil: 3) bir salçalık içinde ya da kazın üzerine dökülerek servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön