Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Kefal Balığı Çorbası

Kefal Balığı Çorbası

Malzemeler :

HAŞLAMAYA:
1000 gram kefal balığı
2250 gram su (9 bardak)
1 baş soğan
3 diş sarımsak
1 çorba kaşığı tuz

İLAVESİ
75 gram kereviz (1 orta)
75 gram havuç (1 orta)
75 gram soğan (1 orta)
125 gram sarı patates (2 orta)
25 gram pirinç (1 çorba kaşığı)
40 gram un (3/4 kahve fincanı)
1 büyük limon
4 yumurta sarısı
1/2 demet maydanoz
1 bardak su

Yapılışı :

Bir tencereye; solungaçları çıkarılmış, içi temizlenmiş, kazınmış ve yıkanmış 1000 gram kefal balığı, 9 bardak su, 1 baş soğan, 3 diş sarımsak ile 1 silme çorba kaşığı da tuz konarak ateşe oturtulur. Suyun ısınmasıyla üstünde biriken köpükler alınıp atıldıktan sonra tencerenin kapağı kapatılır ve balıklar orta ateşte 25 dakika kadar haşlanır. Haşlandıktan sonra süzmek suretiyle balık suyu başka bir tencereye alınır.
(Balıklar mayonezli ya da limon salçalı olarak hazırlanmalıdır.)
Sonra bu karışıma, azar azar olmak üzere 1 bardak da ılık, hepsi soyulmuş ve irice tavla zarı şeklinde doğranmış havuç, kereviz, soğan ile yıkanmış 1 çorba kaşığı da pirinç ilave edilir. Sebzeler pişmeye yüz tutar bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı 20 dakika küçük ateşte haşlamaya bırakılır. Sonra da bunlar yine küçük kesilmiş 2 orta sarı patates de ilave edilir. İçindeki bütün sebzeler iyice pişinceye kadar tekrar 20 dakika haşlanır.
Sebzeler pişince; başka bir küçük kaba, üç çeyrek kahve fincanı un, 4 yumurta sarısı ile 1 büyük limonun suyu koyularak tel veya çatalla iyice çırparak hepsi birbirleriyle karıştırılır. Sonra bu unlu yumurtalara, 1 bardak da soğuk su ilave edilerek tekrar çalkalanır. Bu karışım çorba tenceresine katılır, iyice karıştırıldıktan sonra kaselere alınarak servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön