Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » KESME MAKARNA TEREYAĞLI – ALAFRANGA

KESME MAKARNA TEREYAĞLI – ALAFRANGA

Malzemeler :

HAMURU İÇİN
350 gram un (7 kahve fincanı)
50 gram un (açmak için) (1 kahve fincanı)
75 gram süt (1 kahve fincanı)
4 adet yumurta sarısı
1/2 kahve fincanı yumurta beyazı
10 gram tuz (1/2 çorba kaşığı)

HAŞLAMAK İÇİN
12 bardak su
2 silme çorba kaşığı tuz

EKLENMESİ GEREKEN
120 gram tereyağı ya da margarin (6 çorba kaşığı)
100 gram rende gravyer ya da parmesan peyniri (1 bardak)

Yapılışı :

Hamur açılan tahtaya 350 gram un elendikten sonra, unun ortası havuç gibi açılır ve açılan bu yere; 4 adet yumurta sarısı, yarım kahve fincanı yumurta beyazı ile, içine yarım çorba kaşığı tuz katılmış 1 kahve fincanı da su veya süt konularak (Şekil: 52), yoğrulur (Şekil: 53). Bunlar sıkı hamur yapılır (Şekil: 54, sonra da, elde edilen bu hamur iki eşit parçaya kesildikten sonra üstüne nemli bir bez örtülerek hamurlar 1 – 2 saat kadar dinlenmeye bırakılır.
(Hamur ne kadar fazla dinlendirilirse o kadar kolay ve rahat açılır.)
Sonra, 1 – 2 saat kadar dinlendirmiş olduğumuz bu hamurlar sıra ile alınarak, üstü unlanmış hamur tahtasına konur ve hamurun üstü de hafifçe unlandıktan sonra bunun üstüne merdane ile basarak aşağı yukarı büyükçe bir tabak yuvarlaklığında açılır (Şekil: 55). Sonra da, merdane ile açmış olduğumuz bu hamur 2 milimetreye, yani hamur tahtası belli belirsiz görünür bir hale gelinceye kadar birçok kez oklavaya sarılarak, oklavaya sarılmış olduğu halde hamurun iki uçlarına basılır ve yuvarlanır. Sonra da oklavadan çıkarılarak başka ucundan olmak üzere tekrar sarılarak (Şekil: 56) hamurlar büyütülür.
Açmış olduğumuz bu hamurlardan, piruhi, tatar ya da su böreği, ravyoli, kaneloni vb. gibi haşlama börekler yapılacaksa, reçetelerde anlatıldığı gibi kesilerek hazırlanır. Erişte, kesme makarna yapılacaksa, o vakit, ince açılmış bu hamurlar, hamur tahtasına ya da masaya serilerek ve 40 – 50 dakika kadar bırakılarak, hamurların hafifçe kurumaları sağlanır. Sonra hafifçe kurumuş olan bu hamurlar dört parmak eninde katlanarak sarıldıktan sonra bunlar, sarılmış olarak, enlemesine doğru, tariflerde anlatıldığı şekilde kesilir ve şerit haline getirilir (Şekil: 60).
(Bu şekilde elde edilen makarnalar hemen haşlanarak pişirileceği gibi, kurutularak aylarca sonra da pişirilebilir.)
Daha sonra, 500 gram olarak elde edilen bu erişte, içinde kaynar bir halde 12 bardak tuzlu su olan tencereye atılarak, makarnalar hafifçe yumuşak bir hal alıncaya kadar 5 – 8 dakika arasında haşlanır. Bir kevgirden geçirmek suretiyle iyice süzülmeleri sağlanır. Sonra makarnalar bir tabağa alınarak, üstlerine 6 silme çorba kaşığı tereyağı ya da margarin katılır ve yanında bir bardak kadar rende gravyer peyniri ile birlikte servis yapılır.
(Alafranga makarnalar soğuk sudan geçirilmez.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön