Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Kreme Salçalı Dil Balığı

Kreme Salçalı Dil Balığı

Malzemeler :

1000 gram dil balığı (2-3 adet)
20 gram margarin (1 çorba kaşığı)
75 gram soğan (1 orta baş)
1/2 kahve fincanı çiğ krema
1 çorba kaşığı su
Tuz
50 gram tereyağı ya da margarin (1,5 çorba kaşığı)

Yapılışı :

Dil balıklarının siyah derileri kuyruk taraflarından kesilerek deriden bir uç elde edilir ve bu iki uç parmakla tutularak yukarıya doğru sıyrılmak suretiyle deri yüzülür (Şekil: 14, 15). Balıkların tam ortalarındaki çizgi yönünde yukarıdan aşağıya doğru kesmek ve kesilen her bir parça etin kılçığa yapışık kısımlarından bıçak yürütülmek suretiyle her bir balıktan 4 fileto hesabıyla balıkların bütün etleri fileto olarak çıkarılır (Şekil: 16) ve çıkarılan filetolar yıkandıktan sonra bir tarafa bırakılır.
Sonra yayvanca ve küçük bir tencereye; 1 silme çorba kaşığı margarin ile kıyılırcasına ince ve küçük kesilmiş 1 orta baş soğan konarak, soğanlar hafifçe ölünceye kadar aşağı yukarı 5 dakika kavrulur, sonra soğanlara yarım kahve fincanı çiğ krema, 1 çorba kaşığı su ile fileto olarak kesmiş olduğumuz balıklar yan yana olmak üzere tencereye ilave edilir, tuzlanır e tencerenin kapağı kapatılarak balıklar orta kuvvetteki ateşte 7-8 dakika arasında pişmeye bırakılır.
Pişince; bunlar delikli bir kepçe ile tabağa alınır, balıkların içinde piştiği kremalı suya, biri eridikten sonra diğeri ilave edilmek ve her katışta da kuvvetlice karıştırılmak suretiyle fındık büyüklüğünde parçalara ayrılmış iki buçuk silme çorba kaşığı tereyağı ya da margarin yedirilir. Salça tabaktaki balıkların üstüne dökülür ve hemen servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön