Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » KURU POĞAÇA – KIYMALI

KURU POĞAÇA – KIYMALI

Malzemeler :

300 gram un (6 kahve fincanı)
120 gram sadeyağı ya da margarin (6 çorba kaşığı)
75 gram su (1 kahve fincanı)
2 adet yumurta sarısı
7 gram tuz (3/4 çorba kaşığı)

KIYMA İÇİ
150 gram kıyma
300 gram soğan (3 büyük)
30 gram margarin (1,5 çorba kaşığı)
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Hamur açılan tahtaya ya da büyükçe bir tepsiye; 6 kahve fincanı un elendikten sonra unun ortası havuz gibi açılır (Şekil: 52) ve bu yere 2 adet yumurta sarısı, 6 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, üç çeyrek çorba kaşığı tuz ile, azar azar olmak üzere 1 kahve fincanı da soğuk su katılarak yoğrulur ve bunlar hamur yapılır (Şekil: 53).
(Yağ kesinlikle erimiş ya da yumuşak bir halde değil, katı olmalıdır ve hamur da gereğinden fazla yoğrularak cıvıtılmamalıdır.)
Sonra, elde edilen bu hamurun üstüne iki elle basarak ovalanır, yuvarlanır. Otuz – otuz beş santim kadar uzatıldıktan sonra bu 8 eşit parçaya kesilir. Kesilen her bir parça önce top gibi yuvarlanır. Sonra da üstlerine bastırarak yassılaştırıldıktan sonra bu hamurlar, içi hafifçe unlanmış bir tepsiye sıralanır. Üstlerine de nemli bir bez örtülerek, bunlar yarım saat kadar dinlenmek üzere bir tarafa bırakılır.
Yarım saat sonra bu hamurlar teker teker alınarak, alt ve üstleri hafifçe unlanır. Unlanmış bu hamurun üstüne avuçla bastırılarak bunlara yaklaşık bir çay bardağı çapında yuvarlak şekil verdirilir. Sonra da bu yuvarlak hamurların ortalarına, aşağıda tarif edildiği şekilde hazırlanmış kıyma içi eşit bir şekilde bölündükten sonra, hamurların bir uçları içlerin üstlerine kapatılır ve diğer uçlarıyla birleştirilir. İçlerin üstleri hamurların diğer kısımlarıyla kapatılır ve her iki ucun üstlerine hafifçe bastırılarak hamurların her iki uçları birbirlerine yapıştırılır. Sonra bunlar, içi hafifçe yağlanmış bir fırın tepsisine yerleştirilir.
Bundan sonra, tepside hamurların üstlerine bir tavuk tüyü ile yumurta sarısı sürüldükten sonra hamurlar orta kuvvetteki fırında 30 dakika pişirilir ve tabağa alınarak servis yapılır.

NOT: Kuru poğaçaların üstlerinin çatlak olması için, poğaçalar yarı piştikten sonra tepsi fırından alınarak üstlerine bastırılır, çatlatılır ve tekrar fırına sürülür.
İçin hazırlanması: Bir kuşaneye; bir buçuk silme çorba kaşığı margarin ile küçük doğranmış 150-250 gram arasında soğan koyarak, soğanlar hafifçe pembe bir hal alıncaya kadar kavrulur. Sonra bunlara, 150 gram kıyma ve tuz ilave edilerek, kıyma suyunu salıp da tekrar çekilinceye kadar arada bir karıştırmak suretiyle kavurmaya devam edilir. Kuşane ateşten alınarak, karabiber, arzu edilirse kıyılmış maydanoz katılır, iyice karıştırılır.