Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Lahana Dolması – Etli

Lahana Dolması – Etli

Lahana Dolması – Etli
Malzemeler :

500 gram kıyma
80 gram sadeyağı ya da margarin (4 çorba kaşığı)
250 gram soğan (3 büyükçe)
50 gram pirinç (3/4 kahve fincanı)
1 çorba kaşığı tuzsuz domates salçası
1500 gram dolmalık lahana
3 bardak su
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Aşağı yukarı 1500 gram ağırlığındaki dolmalık bir baş lahana ortasından ikiye bölündükten sonra, ortasının göbek kısmı çıkarılır. Göbeği çıkmış lahana, içinde ancak üç bardak su olan tencereye konduktan sonra üstlerine 2 çorba kaşığı tuz serpilir ve tencerenin kapağı kapatılarak bunlar kuvvetli ateşte ancak bir taşım kaynatılır. Sonra da lahanalar bir delikli kepçe ile sudan çıkarılarak soğuduktan sonra damarlı, sert kısımları çıkarılır ve el büyüklüğünde parçalara bölündükten sonra bir tarafa bırakılır.
Lahanalar haşlanmaktayken diğer taraftan da bir tencereye; 2 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile küçük kesilmiş 3 büyükçe baş soğan konarak, soğanlar iyice ölmüş bir hal alıncaya kadar kavrulur ve bu kavrulmuş soğanlara bir bardak su ile, ayıklanmış ve yıkanmış üç çeyrek kahve fincanı da pirinç ilave edilerek, tencerenin kapağı kapatılır ve pirinçler sularını çekip de pilavımsı bir hal alıncaya kadar orta kuvvetteki ateşte 10 dakika pişmeye bırakılır.
Sularını çekince; tencere ateşten alınır ve buna; kemiksiz 500 gram kıyma, yarım çorba kaşığı tuz ile, karabiber de ilave edilerek 5 dakika kadar karıştırılır. Sonra bu kıymadan ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak, bunlar haşlanır ve parçalara bölmüş olduğumuz lahanaların içlerine konur. Sonra da lahanaların sağ ve solunu kıymanın üstüne çevirdikten sonra uzunluklarına doğru sigara sarar gibi sarmak ve yuvarlamak suretiyle dolmalar meydana getirilir ve her sarılan dolma bir tencereye ya da kuşaneye istiflenir.
Sarılmaları sona erince tencereye; 2 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile 2 bardak su içinde eritilen 1 çorba kaşığı tuzsuz domates salçası ilave edilerek, üstüne bir kapak kapatılır ve daha sonra da tencerenin kapağı kapatılarak, dolmalar orta kuvvetteki ateşte 30 – 40 dakika arasında pişirilir ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön