Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Macar Kebabı-Sığır Etinden

Macar Kebabı-Sığır Etinden

Malzemeler :

800 gram kemiksiz sığır eti
50 gram margarin (2,5 çorba kaşığı)
20 gram un (1/2 kahve fincanı)
200 gram soğan (2 büyük)
350 gram domates (2 büyük) ya da
50 gram tuzsuz domates salçası (1/2 kahve fincanı)
2 diş sarımsak
2 defne yaprağı
1/2 çorba kaşığı tatlı ya da acı kırmızı biber
1,25 kahve fincanı siyah şarap
3 ya da 3,5 bardak su
Tuz

Yapılışı :

Bir tavaya; iki buçuk silme çorba kaşığı margarin konarak, iyice kızdırılır. Sonra buna, ceviz büyüklüğünde parçalara doğranmış tranş ya da döş tarafından 800 gram sığır eti ilave edilerek, arada bir karıştırmak suretiyle etlerin her bir tarafları iyice pembemsi bir renk alıncaya kadar kızartılır. Etler bir delikli kepçe ile tavadan bir tencereye alınır ve bir tarafa bırakılır.
Bundan sonra, etleri kızarttığımız tavadaki yağa küçük doğranmış 2 büyük soğan ilave edilerek, soğanlar iyice ölmüş bir hal alıncaya kadar kavrulur. Soğanlara yarım kahve fincanı da un kattıktan sonra beraberce beş dakika daha kavrulur. Bunlara kabukları çıkarılmış, küçük doğranmış 2 büyükçe domates ya da bir bardak suda karıştırılmış yarım kahve fincanı tuzsuz domates salçası ilave edilerek karıştırıldıktan sonra olduğu gibi tenceredeki etlere ilave edilir.
Sonra et tenceresine; dövülmüş 2 diş sarımsak, 2 adet defne yaprağı, 2 tatlı kaşığı tuz ile yarım çorba kaşığı da kırmızı biber ilave edilerek, tencere ateşe oturtulur ve karıştırmak suretiyle 5 beş dakika daha pişirilir. Bunlara önce bir çeyrek bardak siyah şarap, sonra da iki üç defada olmak üzere üç – üç buçuk bardak da sıcak su katılır ve tencerenin kapağı kapatılır. Etler iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar ortadan daha az kuvvetteki ateşte 3 – 3,5 saat arasında pişirilir ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön