Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Mader Salçası

Mader Salçası

Malzemeler :

750 gram sığır anza kemiği
100 gram margarin (6 çorba kaşığı)
1 küçükçe soğan
1 küçükçe havuz
1/2 demet maydanoz
1/2 çorba kaşığı un
2 kahve kaşığı tane karabiber
3/4 kahve fincanı tuzsuz domates salçası
2 defne yaprağı
4 diş sarımsak
1 bardak siyah şarap
6 bardak et suyu
1 çay kaşığı dömiglas (varsa)
Tuz

Yapılışı :

Bir tava ya da tencereye; 6 silme çorba kaşığı yağın yarısı ile 750 gram tercihan sığır kemiği koyarak kemikler iyice kızarmış bir hal alıncaya kadar kavrulur, sonra buna 6 bardak et ya da tavuk suyu ilave edilerek bir taşım kaynatılır ve tencere bir tarafa bırakılır.
Sonra küçükçe başka bir tencereye, kalan yağ ile yuvarlak doğranmış 1 havuç, küçük kesilmiş 1 büyük soğan, kıyılmış yarım demet maydanoz, ayıklanmış 4 diş sarımsak, 2 defne yaprağı, 2 kahve kaşığı tane karabiber, 2 tatlı kaşığı tuz konarak, sebzeler iyice ölünceye kadar bunlar da orta ısıdaki ateşte karıştırılarak kavrulur. Sonra kavrulmuş sebzelere yarım çorba kaşığı un ilave edilir, 2 dakika daha kavurduktan sonra bunlara, 1 bardak kırmızı şarap ile üç çeyrek kahve fincanı tuzsuz domates salçası katılır ve bir taşım kaynatıldıktan sonra bunlar bir tarafa bırakılmış olan kavrulmuş kemikler et suyu ile birlikte ilave edilir. Salçada hafif bir koyuluk meydana gelinceye kadar hafif ateşte aşağı yukarı bir buçuk saat daha kaynatılır.
Salça koyulaşınca; kemikler çıkarılır ve kuşanedeki salça sebzeleriyle birlikte bir kaba ya d süzgece alınarak kaşıkla üstlerine bastırmak suretiyle salça ve sebzeler püre halinde süzgeçten geçirilir (Şekil: 5) ve sonra da buna varsa 1 çorba kaşığı dömiglas ve kızartma suyu ilave edilir ve tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılır.
(Salçanın koyuluğu boza kıvamında olmalıdır. Salça süzgeçten geçirildikten sonra daha suluca ise ateşe oturtarak koyulaşması sağlanır.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön