Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Makarna Graten – Domatesli

Makarna Graten – Domatesli

Makarna Graten – Domatesli
Malzemeler :

350 gram ince makarna
12 bardak su
2 çorba kaşığı tuz

SALÇASI
40 gram un (3/4 kahve fincanı)
40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
500 gram süt (2 bardak)
500 gram domates (3 büyük) ya da
1/2 kutu konserve domates
Tuz ve karabiber

ÜSTÜNE
40 gram tereyağı ya da margarin (2 çorba kaşığı)
100 gram rende gravyer ya da kaşar peyniri (1 bardak)

Yapılışı :

Bir tencereye; 12 bardak su, 2 silme çorba kaşığı tuz konarak kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca buna; kırmadan 350 gram da ince makarna konarak, makarnalar yumuşak bir hal alıncaya kadar 15 – 20 dakika arasında haşlanır ve makarnalar kevgirden geçirilir. Suyu döküldükten sonra 5 dakika kadar soğuk suda bırakılır ve iyice süzülebilmesi için bir tarafta beklemeye alınır.
Makarnalar süzülmekte iken, diğer taraftan da bir tencereye 2 silme çorba kaşığı margarin ile üç çeyrek kahve fincanı un konarak, karıştırılır. Sarartılmadan 2 dakika kavrulur. Sonra bunlara; 2 bardak ılık ya da sıcak süt ile 1 tatlı kaşığı da tuz katılarak, bir taraftan da hızlıca karıştırmak suretiyle hepsi birbirlerine yedirilir. Sonra da karışım düğün çorbası kıvamında bir koyuluğa gelinceye kadar yaklaşık 5 dakika daha karıştırılarak pişirmeye devam edilir ve kuşane ateşten alınır.
Sonra, süzmeye bırakmış olduğumuz makarnalar tekrar bir tencereye konarak, bunların üstüne; 1 tatlı kaşığı tuz, erimiş 2 çorba kaşığı tereyağı ya da margarin ile, 1 bardak rende gravyerin dörtte üçü ve yine hazırlamış olduğumuz beyaz salçanın dörtte üçü ile, kaynar suya sokup çıkarıp, kabukları soyulmuş, ortalarından ikiye kesilerek çekirdekleri çıkarılmış ve küçük parçalara doğranarak bir kuşane içinde yağsız olarak sularını salıp da tekrar çekinceye kadar pişirilerek salça haline getirilmiş 3 büyük domates ya da yine aynı şekilde hazırlanmış yarım kutu konserve domatesin sadece yarısı konarak harmanlanırcasına karıştırılır. Hepsi birbirlerine bulandıktan sonra bunlar içi hafifçe yağlanmış 21 – 24 santim yuvarlaklığındaki bir tepsiye yerleştirilir ve üstlerine de kalan salça düzgün bir şekilde sıvandıktan sonra, salçanın üstüne de kalan rende gravyer serpilir ve tepsi kızgınca fırına sürülerek makarnaların üstleri pembe bir renk alıncaya kadar yaklaşık 15 – 20 dakika fırınlanır ve fırından alınarak üstlerine kalan domates salçası sıcak olarak katılır ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön