Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » MANTI

MANTI

Malzemeler :

HAMURU
350 gram un (7 kahve fincanı)
50 gram un (açmak için) (1 kahve fincanı)
100 gram su (1,25 kahve fincanı)
1 yumurta sarısı
1 adet bütün yumurta
10 gram tuz (1/2 çorba kaşığı)

KIYMASI
200 gram kıyma
250 gram soğan (3 orta)
Tuz ve karabiber

HAŞLAMAK İÇİN
6 bardak et suyu

ÜSTÜNE
400 gram yoğurt
90 gram sadeyağı ya da margarin (5,5 çorba kaşığı)
1 tatlı kaşığı kırmızı biber

Yapılışı :

Hamur açılan tahtaya 350 gram un elendikten sonra, ortası havuz gibi açılır ve bu yere, 1 adet bütün yumurta, 1 adet yumurta sarısı, yarım çorba kaşığı tuz ile bir – bir çeyrek kahve fincanı kadar da su katılarak (Şekil: 52), karıştırılarak yoğrulur (Şekil: 53) ve bunlar sıkıca bir hamur yapılır (Şekil: 54). Sonra elde edilen bu hamurun üstüne nemli bir bez örtülerek bir saat kadar dinlendirilir.
Bir saat sonra hamur, üstü hafifçe unlanmış tahtaya konarak üstüne un serpilir. Merdane ile bastırılır ve yuvarlanır. Hamur aşağı yukarı bir tabak büyüklüğünde yuvarlak açılır (Şekil: 55). Sonra tabak büyüklüğündeki bu hamur, bıçak sırtı inceliğine gelinceye kadar birçok kez oklavaya sarılır. Oklava sarılmış olduğu halde hamur iki uçlarına bastırılmak ve yuvarlanmak, sonra da oklavadan çıkarılarak, başka bir ucundan tekrar sarılarak (Şekil: 56) büyütülür.
Sonra bu hamurdan aşağı yukarı altışar santim, yani dört parmak en ve boyunda dört köşe parçalar kesilir. Kesilen parça hamurların tam ortalarına, fındık büyüklüğünden fazla olmamak üzere, aşağıda tarif edildiği şekilde hazırlanmış kıyma içi bütün hamurlara bölünür. Sonra da her d ört köşe hamurun dört ucu kıymanın üstüne doğru kapatılır, sıkılır. Küçük hamurların dört uçlarının birbiriyle birleşmesi ve yapışması sağlanır ve sonunda da küçük hamurlar yan yana içi hafifçe yağlanmış tepsiye döşenir.
Ardından tepsi orta kuvvetteki fırına sürülerek, hamurlarının altları iyice kızarıp ve üstleri de hafif pembemsi ve kurumsu bir hal alıncaya kadar yaklaşık 25 dakika fırınlanır ve tepsi fırından alınarak, hamurlara 6 bardak sıcak halde et suyu katılır ve hamurlar bütün suyu çekip de iyice yumuşayıp şişinceye dek, üstleri bir kapakla kapatılmış olarak, hafif fırında ya da ortadan daha az kuvvetteki ateşte pişmeye bırakılır.
Hamurlar suyunu çekince tabağa alınır. Üstlerine sırasıyla, kızdırılmış 3 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, çalkalanmış 400 gram yoğurt ve sonra da az kızdırılmış ve içine 1 tatlı kaşığı kırmızı biber katılmış bir buçuk çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin konur ve servis yapılır.
(Yoğurt koyu ise hafifçe sulandırılmalıdır.)

KIYMA İÇİ: 200 gram kıymaya küçük kesilmiş 3 orta baş soğan, 2 kahve kaşığı karabiber ile bir miktar tuz katıldıktan sonra bunlar 2 dakika kadar yoğrulur ve çiğ olarak hamurların içine eşit olarak dağıtılır.

Yorumlar (1)

  • seval

    bizde mantının kıymasına mutlaka bol baharat konur reyhan vazgeçilmezidir:)Erzurumlu olan arkadaşlar iyi bilir:)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön