Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Midye-Mayonezli

Midye-Mayonezli

Malzemeler :

75 adet büyük iç midye
3 bardak su

MAYONEZİ
1 adet yumurta sarısı
80 gram rafine zeytinyağı (1,25 kahve fincanı)
1/2 küçük limonun suyu

AYRICA İLAVESİ GEREKLİ
35 gram soğan (1/2 orta) (İsteğe bağlı)
1/2 limonun suyu
1 tutam kayın (acı kırmızı biber)
1/4 kahve fincanı çiğ krema (Arzu edilirse)
Tuz

Yapılışı :

Bir küçük tencereye; 3 bardak su, 2 tatlı kaşığı tuz konarak kaynamaya bırakılır. Kaynayınca; bunlara kılları ayıklanmış 75 büyük ya da 100 orta iç midye ilave edilerek, çok kuvvetli ateşte ancak ika dakika haşlanır ve delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak bir tabağa alınır ve iyice soğumaya bırakılır.
Soğuyunca; midyelere sırasıyla; mayonez için saymış olduğumuz malzemeler ile hazırlanmış mayonez, 1/4 kahve fincanı çiğ krema, imkan varsa bir tutam kayın (acı kırmızı biber), çentilircesine ince doğranmış yarım orta baş soğan ve yarım limonun suyu katılarak epsi iyice karıştırılır ve servis yapılır. (Soğan koymadan da olabilir.)

MAYONEZİN HAZIRLANMASI

Derince bir porselen kase ya da kuşaneye 2 adet yumurta sarısı, 2 kahve kaşığı tuz ve orta büyüklükte yarım limon suyu koyduktan sonra, telle birkaç kez çalkalayarak bunlar birbirlerine harmanlanır. Sonra kuşane içinde kaynar halde su bulunan kenarlı bir tepsi ya da kabın içine oturtarak, yumurta sarılarında belli belirsiz bir koyuluk oluşuncaya kadar aşağı yukarı 2 dakika telle hızlıca durmadan çırparak pişirilir (Şekil: 4) ve kuşane hemen sıcak sudan çıkarılmalıdır. (Kase ya da kuşane kaynar suya oturtulduğunda ateşi ya iyice kısmalı veya söndürmelidir. Mayonez kasede yapıldığında, bunu sıcak sudan çıkardıktan sonra içinde soğuk su olan diğer bir kaba oturtmalıdır.)
Hazırlanan bu mayonez tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılmalıdır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön