Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Negresco Yöntemi Makarna

Negresco Yöntemi Makarna

Malzemeler :

500 gram makarna (0 numara)
12 bardak su
2 çorba kaşığı tuz

SALÇASI
750 gram domates (4 büyük) ya da
1 kutu konserve domates salçası
40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
60 gram soğan (1 küçük)
2 diş sarımsak

ÜSTÜNE
60 gram tereyağı ya da margarin (3 çorba kaşığı)
Tuz
50 gram gravyer peyniri (rende) (1 kahve fincanı)

Yapılışı :

Bir kuşaneye; 2 silme çorba kaşığı margarin ile çentilircesine küçük kesilmiş 1 küçük baş soğan konarak, soğanlar sarartılmadan beş dakika kadar kavrulur. Kavrulmuş bu soğanlara, kıyılmış 2 diş sarımsak katılarak, bir iki kez karıştırıldıktan sonra bunlara; önceden kaynar bir suya sokulup çıkartılarak kabukları soyulmuş, enlemelerine doğru ortalarından ikiye kesilerek hafif sıkılır. Az suları ve çekirdekleri çıkarılmış, sonra da kıyılırcasına küçük kesilmiş 4 büyük domates ya da 1 kutu konserve bütün domates ile 1 silme tatlı kaşığı da tuz konur. Kuşanenin kapağı kapatılarak, domatesler sularını salıp da tekrar çekerek salça halinde koyumsu bir hale gelinceye kadar kısık ateşte pişmeye bırakılır.
Salça koyulaşmaya yüz tutunca; diğer taraftan da bir tencereye; 12 bardak su, 2 silme çorba kaşığı tuz konarak kaynamaya bırakılır. Su kaynayınca buna kırmadan 500 gram (0) numara makarna konarak, makarnalar yumuşakça bir hal alıncaya kadar 15 – 17 dakika arasında haşlanır ve süzgeçten geçirerek suları iyice süzülür.
Sonra, süzülmüş bu makarnalar bir tabağa alınarak bunlara; 3 silme çorba kaşığı tereyağı ya da margarin ile, hazırlamış olduğumuz salça da katılır ve karıştırarak yağ ve salça makarnaların her taraflarına bulanır ve yanında 2 kahve fincanı rende gravyer peyniri ile birlikte servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön