Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Omlet-Başka Bir Tertip

Omlet-Başka Bir Tertip

Malzemeler :

12 adet yumurta
250 gram süt (1 bardak)
60 gram margarin (3 çorba kaşığı)
Tuz

Yapılışı :

Derince bir kaba 1 bardak soğuk süt konduktan sonra buna 2 tatlı kaşığı tuz ile 12 adet yumurta kırılır ve beş altı defadan fazla olmamak üzere sütlü yumurtalar çatalla çalkalanır ve bir yana bırakılır. (Yumurta ve süt ancak birbirleriyle karışıncaya kadar çalkalanmalı ve çalkalandıktan sonra da bir iki dakika içinde pişirmelidir.)
Diğer taraftan, yumurtaları içinde rahatça pişirilebilecek bir tavaya 60 gram (3 silme çorba kaşığı) margarin konarak yağın hafifçe rengi dönünceye kadar kızdırılır, yağ kızınca sol el ile tavanın sapı tutulur, sağ el ile çırpılmış yumurtalar tavanın tam ortasına dökülerek bir çatal ile hemen tavanın içindeki yumurtalar dibini kazırcasına üç beş defa karıştırılır (Şekil: 8). Sonra da yumurtalardaki sulu hal kayboluncaya kadar tava hafifçe sallanmak suretiyle omlet pişirilmelidir. (Yağ iyice kızıp da rengi hafifçe dönmeden yumurtalar tavaya dökülmemelidir.)
Pişince ateşten alınır ve omlet bir çatal ile üste doğru çevrilerek aşağı yukarı üç parmak eninde sarılır ve omletin üstüne bir tabak kapatılarak tavayı altüst etmek suretiyle tabağa alınır ve servis yapılır.

NOT: İyi bir omlet elde edebilmek için, yumurtaları içinde pişirecek olduğumuz tavanın çapına önemle dikkat etmek gerekir. Çünkü gereğinden fazla küçük tavalar içerisinde pişirilen yumurtalar, tavaya ince bir tabaka şeklinde yayılmak yerine, kalın kalır ve kolayca pişmezler. Böylelikle de omletin altı yanarcasına kızarmış olmasına rağmen, üstü sulu ve çiğ kalır. Bu nedenledir ki yumurtaları içinde pişirecek olduğumuz tavaların çapları 3 yumurta adedi için de tavanın çapı ikişer santim daha büyük olması gerekir. Bir defada altıdan daha fazla yumurta ile omlet yapmaktansa yarı yarıya olmak üzere iki defa pişirmek daha uygundur. Bir de tavanın imkan olduğu kadar temiz olması ve içinin ıslak, hatta az nemli bile bulunmaması gerekir. Nemli tavalarda pişirilen omletlerin altları tavaya yapışır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön