Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Omlet – Moroney Salçalı

Omlet – Moroney Salçalı

Malzemeler :

12 adet yumurta
250 gram süt (1 bardak)
60 gram margarin (3 çorba kaşığı)
Tuz

Yapılışı :

Derince bir kaba 1 bardak soğuk süt konduktan sonra buna 2 tatlı kaşığı tuz ile 12 adet yumurta kırılır. Beş altı defadan fazla olmamak üzere sütlü yumurtalar çatalla çalkalanır ve bir yana bırakılır. (Yumurta ve süt ancak birbirleriyle karışıncaya kadar çalkalanmalı ve çalkalandıktan sonra da bir iki dakika içinde pişirmelidir.)
Diğer taraftan, yumurtaları içinde rahatça pişirilebilecek bir tavaya 60 gram (3 silme çorba kaşığı) margarin konarak yağın hafifçe rengi dönünceye kadar kızdırılır, yağ kızınca sol el ile tavanın sapı tutulur, sağ el ile çırpılmış yumurtalar tavanın tam ortasına dökülerek bir çatal ile hemen tavanın içindeki yumurtalar dibini kazırcasına üç beş defa karıştırılır (Şekil: 8). Sonra da yumurtalardaki sulu hal kayboluncaya kadar tava hafifçe sallanmak suretiyle omlet pişirilmelidir. (Yağ iyice kızıp da rengi hafifçe dönmeden yumurtalar tavaya dökülmemelidir.) Tavadaki bu omletin üstüne 20 gram margarin, 20 gram un, 175 gram süt ve 25 gram rende gravyerden elde edimiş Morney Salçası dökülür ve tabağa alınarak servis yapılır.

MORNEY SALÇASININ HAZIRLANMASI

Küçük bir kaba 2 silme çorba kaşığı yağ konarak, orta kuvvetteki ateşte yağ eritilir. Sonra buna üç çeyrek kahve fincanı da un ilave edilerek, tel ya da kaşıkla karıştırmak suretiyle un sarartılmadan iki dakika kadar kavrulur.
Sonra bu karışıma, azar azar olmak üzere 1 bardak da ılık süt katılır ve bir taraftan hızlıca karıştırılmak suretiyle süt yağlı una yedirilmeli ve karışım muhallebi kıvamına gelinceye dek karıştırılarak pişirmeye devam edilir.
Bu şekilde hazırlanmış beşamel salçasına; 25-50 gram (2 kahve fincanı) rende gravyer ya da kaşar katılmak suretiyle morney salçası hazırlanır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön